Rząd da pieniądze na remont mostu? Premier: dołożę wszelkich starań

Warszawa

TVN24E. Kopacz: Dołożę starań, by wsparcie finansowe od rządu popłynęło

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że wspomoże Warszawę w sprawie remontu mostu Łazienkowskiego. Na razie rząd czeka na kosztorys naprawy.

Do sprawy pożaru przeprawy premier odniosła się podczas konferencji prasowej. Przypomniała, że miała się spotkać w tej sprawie z ministrem finansów we wtorek. - Nie był obecny na radzie ministrów, ale to nie znaczy, że nie rozmawialiśmy na ten temat. Wstępny szacunek kosztów naprawy i strat ma być pod koniec tygodnia – to informacja z ratusza – zaznaczyła Kopacz.

Szczurek, który we wtorek brał udział w spotkaniu ministrów finansów UE w Brukseli powiedział, że nie widział jeszcze żadnego wniosku ze strony Warszawy w tej kwestii. - Jak tylko ten wniosek dostaniemy, będziemy nad nim pracować - zapewnił.Premier podkreśliła również, że rozmawiała z innymi ministerstwami. – W przypadku klęsk żywiołowych, również są możliwości skorzystania z pieniędzy, a ponieważ sprawa jest poważna i dotyczy kłopotu, który jest tu: w Warszawie, stolicy Polski, więc myślę, że dołożę wszelkich starań, aby wsparcie od rządu w tej konkretnej sprawie popłynęło do miasta – podkreśliła Kopacz.

Pożar mostu Łazienkowskiego

Po tym, jak most został zniszczony po pożarze, Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że zwróci się o pieniądze na remont do rządu. W poniedziałek prezydent stolicy szacowała w TVN24, że chodzi o kilkadziesiąt milionów złotych.

Do pożaru mostu Łazienkowskiego doszło w sobotę późnym popołudniem. Z ogniem walczyło przez 12 godzin prawie 150 strażaków. Początkowo wydawało się, że konstrukcja mostu nie ucierpiała, ale już w poniedziałek okazało się, że zniszczenia są poważniejsze.

- Wygląda na to, że konstrukcja - aczkolwiek nie wymaga postawienia mostu od nowa - jest nieco bardziej naruszona, niż się wydawałoby się to wcześniej - oświadczyła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pracujący na zlecenie ratusza prof. Henryk Zobel z Politechniki Warszawskiej nie wykluczył, że potrzebny będzie generalny remont.

Główne zdjęcie: PAP

ran//ec