Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Ryszard Petru otworzy listę swojej partii w Warszawie

Warszawa

TVN24Ryszard Petru będzie "jedynką" Nowoczesnej.pl w Warszawie

Lider NowoczesnejPL, ekonomista Ryszard Petru zapowiedział w niedzielę, że będzie liderem listy wyborczej swojej partii w Warszawie w jesiennych wyborach parlamentarnych.

- Będę jedynką w Warszawie - zapowiedział Petru na konferencji prasowej w Warszawie. Jak dodał, liderów list wyborczych swojej partii w innych miastach będzie prezentował "z zaskoczenia", "by nie było przecieków". W niedzielę w Warszawie zwolennicy NowczesnejPL dyskutowali o polityce społecznej. Petru przekonywał m.in., że ubiegłoroczne zmiany w systemie otwartych funduszy emerytalnych pokazały innym, "jak w sposób bezczelny przejąć oszczędności Polaków". - Dziś Polacy pracują za niewielkie pieniądze, nie widzą perspektyw. Obawiam się, że jest to pokolenie ginącej nadziei, pokolenie bez przyszłości - mówił Petru. Krytykował system emerytalny i politykę prorodzinną. Przekonywał, że jeśli będzie ona kontynuowana, to w 2050 roku Polaków będzie tylko 34 mln, czyli coraz mniej. - Jesteśmy krajem, gdzie w Europie rodzi się prawie najmniej dzieci na jedna rodzinę. Polityka prorodzinna powinna być skoordynowana i całościowo powiązana ze zmianami na rynku pracy - mówił.

"Sprawiedliwy system emerytalny"

Petru przekonywał także do sprawiedliwego systemu emerytalnego. Jego propozycja polega na tym, by od 2016 roku każdy wchodzący na rynek pracy podlegał temu samemu systemowi emerytalnemu. - Wprowadźmy sprawiedliwy system emerytalny od 2016 roku - mówił. Podkreślił przy tym, że bez nowoczesnej gospodarki nie będzie dobrej polityki społecznej. - Bez nowoczesnej gospodarki nie będzie nowoczesnego rynku pracy, bez nowoczesnej gospodarki Polacy nie będą rodzin więcej dzieci - mówił Petru. Według lidera NowoczesnejPL, obecny, ale i poprzednie rządy promowały hasło "tania Polska". Mówił, że trzeba zerwać z tą wizją, bo tanie państwo to zwykle państwo dziadowskie.

PAP/ło/b