Ryszard Petru otworzy listę swojej partii w Warszawie

Warszawa

TVN24Ryszard Petru będzie "jedynką" Nowoczesnej.pl w Warszawie

Lider NowoczesnejPL, ekonomista Ryszard Petru zapowiedział w niedzielę, że będzie liderem listy wyborczej swojej partii w Warszawie w jesiennych wyborach parlamentarnych.

- Będę jedynką w Warszawie - zapowiedział Petru na konferencji prasowej w Warszawie. Jak dodał, liderów list wyborczych swojej partii w innych miastach będzie prezentował "z zaskoczenia", "by nie było przecieków".W niedzielę w Warszawie zwolennicy NowczesnejPL dyskutowali o polityce społecznej. Petru przekonywał m.in., że ubiegłoroczne zmiany w systemie otwartych funduszy emerytalnych pokazały innym, "jak w sposób bezczelny przejąć oszczędności Polaków". - Dziś Polacy pracują za niewielkie pieniądze, nie widzą perspektyw. Obawiam się, że jest to pokolenie ginącej nadziei, pokolenie bez przyszłości - mówił Petru. Krytykował system emerytalny i politykę prorodzinną. Przekonywał, że jeśli będzie ona kontynuowana, to w 2050 roku Polaków będzie tylko 34 mln, czyli coraz mniej. - Jesteśmy krajem, gdzie w Europie rodzi się prawie najmniej dzieci na jedna rodzinę. Polityka prorodzinna powinna być skoordynowana i całościowo powiązana ze zmianami na rynku pracy - mówił.

"Sprawiedliwy system emerytalny"

Petru przekonywał także do sprawiedliwego systemu emerytalnego. Jego propozycja polega na tym, by od 2016 roku każdy wchodzący na rynek pracy podlegał temu samemu systemowi emerytalnemu. - Wprowadźmy sprawiedliwy system emerytalny od 2016 roku - mówił. Podkreślił przy tym, że bez nowoczesnej gospodarki nie będzie dobrej polityki społecznej. - Bez nowoczesnej gospodarki nie będzie nowoczesnego rynku pracy, bez nowoczesnej gospodarki Polacy nie będą rodzin więcej dzieci - mówił Petru. Według lidera NowoczesnejPL, obecny, ale i poprzednie rządy promowały hasło "tania Polska". Mówił, że trzeba zerwać z tą wizją, bo tanie państwo to zwykle państwo dziadowskie.

Related content

PAP/ło/b