Najnowsze

Nie żyje powstaniec warszawski Ryszard Fiks. To on wywiesił biało-czerwoną flagę na gmachu PAST-y

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
PAP
Archiwum Historii Mówionej MPW / Eugeniusz Lokajski "Brok"Ryszard Fiks brał udział w akcji zdobywania PAST-y

Nie żyje uczestnik Powstania Warszawskiego Ryszard Fiks, który wywiesił biało-czerwoną flagę po zdobyciu przez powstańców gmachu PAST-y. Fiks zmarł w Stanach Zjednoczonych w wieku 96 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w Polsce.

O śmierci Ryszarda Fiksa, ps. "Lwowiak" oraz "Ryś", poinformował we wtorek konsulat RP w Chicago. - Pozostało nam już niewielu takich świadków historii. Odchodzą weterani i należy im się szacunek. Było dla mnie dużym zaszczytem poznać pana Ryszarda Fiksa i usłyszeć jego opowieści z II wojny światowej, zwłaszcza że zajmował się też bardzo aktywnie zaopatrywaniem w broń armii polskiego Podziemia. Jego odwaga budzi podziw - powiedział konsul Piotr Semeniuk.

Jak dodał, ostatni raz widział Ryszarda Fiksa 30 kwietnia podczas spotkania kombatantów w Muzeum Polskim w Chicago na otwarciu wystawy poświęconej Armii Krajowej z udziałem attache obrony przy ambasadzie RP w Waszyngtonie generała Cezarego Wiśniewskiego.

Uczestnik Powstania Warszawskiego zmarł 8 lipca w Schiller Park w metropolii Chicago. Jego pogrzeb odbędzie się w Polsce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Fiks uczestniczył w akcji zdobycia PAST-y

Ryszard Fiks przyszedł na świat w Warszawie w grudniu 1924 roku. W konspiracji antyhitlerowskiej działał od 1942 roku. Był żołnierzem Armii Krajowej. W czasie Powstania Warszawskiego walczył między innymi w czwartym zgrupowaniu "Gurt" w rejonie Śródmieścia, gdzie wychowywał się przed wojną.

Brał udział w akcji zdobycia obsadzonego przez niemieckich snajperów gmachu Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (PAST). Wywiesił tam wówczas biało-czerwoną flagę jako symbol zwycięstwa.

Tak wspominał ten moment w wywiadzie dla Archiwum Historii Mówionej, prowadzonego przez Muzeum Powstania Warszawskiego: "Ja wziąłem ten sztandar, szukałem kawałek żelaza, jakiegoś młotka, żeby go przybić, ale te okna w Paście na ulicę Zielną to wszystkie były metalowe i framugi były też marmurowo-metalowe. I jak wywiesiliśmy ten sztandar, kawałek, trudno go było przybić, ale gdzieś tam szpara była pomiędzy tymi marmurami. Ja mówię: 'Tu będziemy bili'. Przybiliśmy i ten sztandar tak został, odbyło się takie nieoficjalne zdobycie PAST-y".

Po kapitulacji Powstania Warszawskiego został wzięty przez Niemców do niewoli i jako jeniec przebywał w Stalagu 344 (318) Lamsdorf oraz Stalagu VII B Memmingen. Po wojnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.

Na tvnwarszawa.pl relacjonowaliśmy obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego:

Godzina "W" w Warszawie
Godzina "W" w WarszawieTVN24

Autor:kk/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum Historii Mówionej MPW / Eugeniusz Lokajski "Brok" / PD-Poland

Pozostałe wiadomości