Rycerze, szlachta i warszawiacy wspólnie święcili pokarmy

Warszawa

| it.wikipedia.org/pubblico dominiofot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl

Od samego rana warszawiacy zmierzają z koszyczkami wypełnionymi pokarmami, które w niedzielę znajdą się na świątecznych stołach. Wielka Sobota to także dzień, kiedy wierni nawiedzają symboliczne Groby Pańskie zaaranżowane w świątyniach.

W koszach, zgodnie z tradycją, dominują jajka, chleb, wędliny, chrzan i bukszpanowe gałązki. W żadnej święcące nie może oczywiście zabraknąć baranka – symbolu zmartwychwstałego Jezusa. Księża święcą pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Tym samym, w Kościele katolickim, kończy się czas postu.

Rycerze też święcą

Przed Archikatedrą Św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście pokarmy święcili również rycerze i białogłowa. Wszyscy przyjechali konno.

- Czy wszyscy bracia rycerze już przybyli? – dopytywał proboszcz parafii ksiądz Bogdan Bartołd.

- Na dzisiaj wszyscy, niestety tylko tylu jest nas w Warszawie w tym momencie – odpowiadali rycerze.

- Ale prawdziwi rycerze? Przybywacie spełnić chrześcijański obowiązek poświęcenia darów bożych? – upewniał się ksiądz po czym zaprosił nietypowych gości przed kościół, gdzie ustawiono wielki stół, na którym święcono pokarmy.

Adoracja Grobu Pańskiego

We wszystkich świątyniach do późnych godzin popołudniowych panują modlitewna zaduma i wyciszenie. Zgodnie ze starym polskim obyczajem, przy symbolicznym grobie czuwa warta - ministranci, harcerze, niekiedy strażacy w galowych mundurach. Do wieczora nie sprawuje się mszy świętych, bardzo popularny jest za to zwyczaj odwiedzania Grobu Pańskiego. We wczesnym chrześcijaństwie był to dzień ciszy i postu z powodu żałoby apostołów.

Średniowieczna tradycja

Tradycja strojenia Grobu Pańskiego istnieje od średniowiecza. To artystyczna dekoracja przygotowywana w Wielkim Tygodniu w kościołach dla podkreślenia pamiątki śmierci Chrystusa. W różnych okresach historycznych starano się wprowadzać do symbolicznych grobów aktualne motywy.

Wieczorem rozpoczną się obchody Wigilii Paschalnej - w myśl przepisów liturgicznych jej ceremonie należą już jednak do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

PAP/bako

fot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
| tt.com, Kontakt24