"Ruta wykonywał tylko odgórne polecenia prezydent"

Warszawa

Marcin Gula /tvnwarszawa.plBartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza o odejściu dyrektora ZTM

Radny Prawa i Sprawiedliwości krytykuje ratusz za odwołanie dyrektora ZTM. - Leszek Ruta wykonywał tylko odgórne polecenia prezydent Warszawy - mówi Jarosław Krajewski z PiS. Szef warszawskich struktur SLD z kolei przypomina, że choć radni jego klubu mieli zastrzeżenia do pracy byłego już szefa ZTM, nie można zapominać o jego dobrych decyzjach.

- Tonący brzytwy się chwyta. W tym przypadku Hanna Gronkiewicz-Waltz zaczyna wymianę swoich bliskich współpracowników. Leszek Ruta wykonywał tylko odgórne polecenia prezydent Warszawy To były bardzo często źle podejmowane decyzje – zauważa Jarosław Krajewski, rady PiS.

Radny przypomina, że wiele decyzji było podejmowanych niezależnie od dyrektora Ruty. - To radni Platformy Obywatelskiej podjęli decyzję o ograniczeniu budżetu ZTM o 190 mln złotych i wprowadzeniu trzech podwyżek biletów – przypomina Krajewski.

"Oszczędności zaczynał od pasażerów"

Z kolei Sebastian Wierzbicki, przewodniczący warszawskiego SLD przyznaje, że za czasów Ruty bardzo podwyższył się komfort jazdy komunikacją miejską. – Panu Rucie można przypisać na pewno zasługę wymiany taboru. Teraz mamy jeden z najnowocześniejszych – uważa Wierzbicki.

Jednocześnie przyznaje: - Mieliśmy jednak wiele zastrzeżeń do jego pracy. W pewnym momencie jego rządy trafiły na zadyszkę w mieście. Trzeba było na szybko szukać oszczędności. Niestety dyrektor Ruta zamiast zacząć od administracji ZTM, za każdym razem zaczynał od pasażerów. Nie bez powodu już miesiąc temu złożyliśmy wniosek o likwidację ZTM – przypomina przewodniczący.

Następcy szukali od kilku tygodni?

O komentarz do sytuacji poprosiliśmy również Jana Jakiela, prezesa Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. - Od kilku tygodni trwały intensywne poszukiwania dyrektora. Być może udało się już kogoś znaleźć, dlatego zwolniono Pana Rutę - powiedział w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jakiel.

Prezes rządy Ruty ocenia pozytywnie. - Ostatnio przyszło mu rządzić w trudnych finansowo czasach - zauważa Jakiel.

I dodaje: - Jeżeli chodzi o zamieszanie z nocnymi kursami metra to akurat byłaby to dobra decyzja dyrektora uzasadniona ekonomicznie - powiedział prezes SISKOM.

Odwołany za cięcia?

Leszek Ruta w środę oddał się do dyspozycji prezydent miasta. Hanna Gronkiewicz-Waltz przyjęła jego dymisję.

Nieoficjalnie urzędnicy podają kilka powodów odwołania Ruty. Według nich, o losach dyrektora przesądziło niedawne zamieszanie ze zmniejszeniem liczby linii autobusowych i proponowane zawieszenie nocnych kursów metra w weekendy, co krytykowali warszawiacy.

bf//ec