Ruszyło Veturilo. Już blisko 3 tysiące wypożyczeń

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plVeturilo już działa

Wypożyczalnia miejskich rowerów działa od soboty, a już skorzystano z niej blisko 3000 razy. Do końca listopada do dyspozycji warszawiaków jest 2650 jednośladów.

"Wczoraj odnotowaliśmy w systemie Veturilo ponad 2500 wypożyczeń. Dzisiaj dopiero 300, ale przecież jest niedzielny poranek, więc można spodziewać się co najmniej równie dobrego wyniku jak już wszyscy wygrzebią się z domowych pieleszy" - poinformował w niedzielę przed godz. 11 Łukasz Puchalski, pełnomocnik prezydent miasta ds. komunikacji rowerowej.

Trzeci sezon Veturilo ruszył w nocy z piątku na sobotę. W pierwszych godzinach odnotowano 200 wypożyczeń.

Instalowanie stacji nie odbyło się jednak bez problemów.

173 stacje, nowe zabezpieczenia

W sumie 1 marca uruchomiono 173 stacje, czyli tyle, z ile było w poprzednim sezonie. - Firma Nextbike podpisała umowy na budowę jeszcze 3 stacji komercyjnych. Powstaną one na przełomie kwietnia i maja – powiedział w lutym w rozmowie z tvnwarszawa.pl Puchalski. Zapłaci za nie m.in. centrum handlowe.

Warszawiacy mogą spodziewać się zmian w działaniu systemu.

Tomasz Wojtkiewicz, prezes firmy Nextbike zapewnił, że urządzenia mają być lepiej zabezpieczone, bo w poprzednim roku skala dewastacji była spora, o czym informowaliśmy też na tvnwarszawa.pl.

- Zeszły rok pokazał, że prowadzenie takiego biznesu jest sporym wyzwaniem. Same uszkodzenia, straty, niezgodne z regulaminem zachowania wymagają nieco bardziej rygorystycznego podejścia. Wprowadzamy pewnego rodzaju zabezpieczenia - wyjaśnił pod koniec lutego w rozmowie z tvnwarszawa.pl Wojtkiewicz.

Zmiany czekają nas również przy oddawaniu jednośladów.

- Do tej pory było możliwe zwracanie na zamek szyfrowy bądź przez wsunięcie do stojaka. Natomiast w tym roku, w wypadku, kiedy w stacji będą znajdowały się wolne stojaki z elektrozamkami, będzie można zwrócić rower jedynie przez wsunięcie go do elektrozamka – tłumaczył Wojtkiewicz. - Gdy stacja będzie pełna, pozostanie zwrócenie roweru poprzez zamknięcie go zamkiem szyfrowym – dodał.

Znikną w grudniu

Rowery Veturilo znikną w grudniu, na zimową przerwę. Jak pisaliśmy w lutym, w stołecznym budżecie nie ma pieniędzy, by przy sprzyjającej aurze, działanie popularnego systemu wydłużyć.

Zmieni się to może w najbliższych latach.

O zmianach przy zwracaniu rowerów mówi prezes firmy Nextbike:

Prezes Nextbike o zmianach
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl