Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

Ruszyło Veturilo. Wygodniejsze rowery, więcej stacji i aplikacja

TVN Warszawa

Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.plUrzędnicy ratusza o veturilo

Wygodniejsze rowery i kierownica, nowe bagażniki, nieprzemakalne siodełka, a także aplikacja umożliwiająca wypożyczenie roweru bezpośrednio przez kod QR - tak wygląda nowy system miejskich rowerów Veturilo, który wystartował 1 marca. Z zaplanowanych 316 stacji ruszyło na razie 285.

Wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska powiedziała w środę na konferencji, że Veturilo "lśni nowością". - Wiele stacji, wiele nowości, rower elektryczny debiutuje na warszawskich ulicach w tym roku, mamy również rowerki dla dzieci, które będą głównie przy parkach, więc każdy znajdzie coś dla siebie - podkreśliła.

- Przede wszystkim życzę dobrej eksploatacji i bezpiecznych podróży. Bezpiecznego poruszania się po mieście z myślą o sobie i innych użytkownikach dróg - mówiła Kaznowska.

Nie wszystkie z zaplanowanych 316 stacji zostały już uruchomione - na razie ruszyło ich ponad 285. Kolejne będą uruchamiane w najbliższych dniach.

100 rowerów elektrycznych

Jak mówił rano w TVN24 prezes Next Bike Polska Tomasz Wojtkiewicz, od 1 czerwca system powiększy się o 100 rowerów elektrycznych umieszczonych w 10 stacjach. - To bezie absolutna nowość w Polsce. Takiego rozwiązania w Polsce jeszcze nie było, a i w Europie stosowane jest rzadko – podkreślał.

Stacje do rowerów elektrycznych zostaną umieszczone w okolicy Skarpy Wiślanej. Będą nieco inne niż te dla tradycyjnych jednośladów, dlatego użytkownicy nie będą mogli zostawiać rowerów elektrycznych na stacjach zwykłych i odwrotnie.

Nowe rowery

Rowery tradycyjne, które mieszkańcy mają do swojej dyspozycji już od północy różnią się nieco od tych, jakie znamy z poprzednich sezonów.

- Jest dużo wygodniejsza, podniesiona kierownica i bardziej intuicyjny dzwonek. Również koszyki, które czasami stanowiły problem dla użytkowników zostały zamienione. Są trwalsze i pozwalają przewozić większe torby – wymieniał prezes Next Bike Polska.

Przypomniał też o nowych, żelowych i nieprzemakalnych siodełkach oraz sztycy, która umożliwi łatwe dostosowanie wysokości.

Do wypożyczenia są też rowerki dla dzieci. Jak podkreśla Wojtkiewicz, w poprzednich sezonach bardzo spodobały się warszawiakom, więc i teraz zamontowano sześć stacji. – Głównie w takich miejscach, żeby maluchy mogły się bezpiecznie poruszać – podkreślił.

- Są też tandemy. 45 sztuk zamiast 10, jak to było w poprzednich sezonach – dodał.

Aplikacja, dotykowy ekran

Wszystkie rowery mają swoje kody QR, które umożliwiają wypożyczenie ich przez aplikację mobilną.

Będzie można oczywiście wypożyczyć rower tradycyjnie - korzystając z terminali. Od tego roku będą miały kolorowe wyświetlacze z ekranem dotykowym, pozwolą także na dokonywanie płatności zbliżeniowo. Przy terminalach znajdą się również pompki rowerowe. Każdy stojak będzie miał diodę, sygnalizującą czy dany rower jest sprawny i można go wypożyczyć.

W ubiegłym sezonie - podaje miasto - rowery były wypożyczane 1 mln 866 tys. razy, a do grona użytkowników dołączyło ponad 70 tys. osób. Łącznie od startu systemu w sierpniu 2012 r. miejskie rowery wypożyczano ponad 7,9 mln razy, a w systemie zarejestrowało się ponad 445 tys. użytkowników.

Rozpoczął się sezon z rowerami miejskimi
TVN24

Ratusz zachęca do przesiadki na rowery

Przed południem o otwarciu sezonu rowerowego opowiedzieli urzędnicy stołecznego ratusza.

- Przetestowaliśmy, jest super, jestem zadowolona. 4460 rowerów na ponad 300 stacjach – powiedziała po przyjeździe na konferencję rowerem miejskim wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

- Wiele stacji, wiele nowości, rower elektryczny debiutuje na warszawskich ulicach w tym roku. Rowerki dla dzieciaków będą głównie przy parkach. Każdy znajdzie coś dla siebie. Życzę dobrej eksploatacji i bezpiecznych podróży – dodała.

System jeszcze nie jest w pełni gotowy, ale urzędnicy przekonują, że wiosna już tradycyjnie do Warszawy przyjechała rowerem.

- Cały czas montujemy kolejne stacje. Ponad 285 stacji, tyle jest ich gotowych dzisiaj. Potężne wyzwanie logistyczne. Dziękuje Next bike, bo stanął na wysokości zadania – powiedział Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Zobacz materiał programu "Polska i Świat" o rowerach Veturilo:

Od 1 marca rusza Veturilo
TVN24

kw/PAP/b