Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Ruszyła "Zima w mieście"

Warszawa

Podczas zajęć "Zimy w mieście" dzieci mogą zjeżdżać z Górki Szczęśliwickiej fot. urząd miasta

Zaczynają się ferie zimowe, co dla uczniów oznacza dwa tygodnie wolnego czasu, niezmąconego obowiązkami szkolnymi. Ci, którzy nie mogli wyjechać, nie muszą bać się nudy. Nawet zostając w Warszawie, mogą liczyć na wiele atrakcji.

Na dobry początek o to, by ferie w mieście były bardziej zimowe postarała się pogoda. Ale nie tylko ona. Jak co roku różnorodną ofertę zajęć zapewni program "Zima w mieście". To wygodne rozwiązanie, szczególnie dla rodziców młodszych uczniów, bo mogą ich zapisać do tzw. punktów pobytu dziennego. Znajdą je najczęściej przy podstawówkach i gimnazjach, ale także np. przy niektórych ogródkach jordanowskich czy lokalnych centrach kultury (pełna lista dostępna na stronie urzędu miasta).

Dziećmi zajmą się tam opiekunowie. Pod ich okiem będą mogły uczestniczyć w różnych zajęciach - zarówno świetlicowych i warsztatowych na miejscu, jak i grupowych wyjściach do różnych placówek i ośrodków uczestniczących w programie.

Na sportowo: narty, łyżwy, basen, BMX-y

Miejskie i dzielnicowe ośrodki sportu i rekreacji przygotowały dla grup z "Zimy w Mieście" zajęcia sportowe w 38 obiektach - na pływalniach, boiskach i w halach sportowych. Oprócz tego uruchomiono 14 sztucznych lodowisk, a na Górce Szczęśliwickiej czekają instruktorzy, którzy pokażą podstawy jazdy na nartach i deskach snowboardowych.

Skatepark Jutrzenka oferuje natomiast naukę jazdy na rolkach, deskorolkach i BMX-ach. Dzieci będą mogły się też bawić w Centrum Rozrywkowym Hulakula. Nie zabraknie sportowej rywalizacji: zawodów, turniejów, konkursów i gier. Wszystkie te atrakcje skorzystać mogą zorganizowane grupy uczestniczące w programie, a także uczniowie indywidualnie - na podstawie legitymacji szkolnej.

Komputery, quizy, Harry Potter czy wampiry?

Wszystkich zajęć niesportowych prowadzonych przez punkty pobytu dziennego wymienić nie sposób. Ich zakres jest bardzo szeroki i często zależy od miejsca. Chociażby w najbliższy poniedziałek możemy wybrać m. in.: "Czary mary z Harym Potterem" warsztaty teatralne, komputerowe albo te pod nazwą "Szepty w ciemnościach - wampiry, nietoperze", zajęcia przyrodnicze, quizy i zagadki, seanse filmowe, spotkania z literaturą.

To tylko część oferty. Dzieci moga też liczyć np. na odwiedziny edukatorów z projektu "Wiem co jem", którzy pokażą, jak przygotować zdrowe smakołyki, albo strażników miejskich. Ci ostatni w grach i zabawach przekażą podstawy wiedzy o bezpieczeństwie i samoobrony.

Ze wszystkich tych atrakcji mogą korzystać zorganizowane grupy uczestniczące w programie. Ale do zajęć można dołączać także indywidualnie - na podstawie legitymacji szkolnej. Dzienne propozycje zajęć z oferty "Zimy w mieście" można znaleźć w programie na stronie urzędu miasta.

O rycerzach, królach i... cyklistach

Ferie to dobry czas, żeby lepiej poznać takie muzea i podobne "poważne" instytucje. Spotkania w Zamku Królewskim przybliżą świat rycerzy i zamkowe zakamarki, a starsi uczniowie zainteresowani historią poznają bliżej kolekcję malarską króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Listę spotkań mozna znaleźć w zakładce na stronie Zamku.

Dzieci zainteresowane czasami dawnych władców mogą się wybrać także do Łazienek, żeby posłuchać o balu po królewsku i zwiedzić zakamarki Pałacu na Wodzie. Więcej propozycji zajęć na stronie Łazienek.

Dom Spotkań z Historią zaprasza na warsztaty plastyczno-historyczne nawiązujące np. do dawnych cyklistów i automobilistów albo do wydarzeń opisanych w książce "Król Maciuś Pierwszy".

W Muzeum Niepodległości dzieci będa mogły np. dowiedzieć się czy bycie patriotą to wyłącznie męskie zajęcie albo czy pocztówka jest trendy w czasach e-maili i sms-ów. Różnym warsztatom będą towarzyszyły zabawy i konkursy. Sprawdź szczegóły na stronie muzeum.

Maturzysto, poznaj "terra incognita"

Propozycje dla starszych uczniów zainteresowanych współczasną historią przygotował również Instytut Pamięci Narodowej. Zaprasza do zmierzenia się z popularną grą "Kolejka" oraz wzięcia udziału w warsztatach z historii polskiej muzyki niezależnej.

To oferta wychodząca naprzeciw zapotrzebowaniu tegorocznych maturzystów, których obowiązuje stara podstawa programowa. - Historia najnowsza jest dla nich czasami jak terra incognita, czyli tym, o czym nie zawsze zdążą w szkole powiedzieć" - powiedzaił PAP dr Andrzej Zawistowski z Biura Edukacji Publicznej IPN.

Przez całe ferie maturzyści z Warszawy i okolic będą mieli okazję powtórzyć materiał przed zbliżającym się egzaminem dojrzałości. W Centrum Edukacyjnym IPN odbędzie się bezpłatny kurs z najnowszej historii "Ferie zimowe z historią w tle". Poprowadzą go pracownicy naukowi IPN i nauczyciele z wieloletnią praktyką.

Do "Kopernika" lepiej w grupie

Tych, którzy wolą raczej nauki przyrodnicze, nie zawiedzie zapewne Centrum Nauki Kopernik. - Serdecznie zapraszamy do Kopernika dzieci z punktów dziennego pobytu. Podczas wizyty w Centrum zwiedzicie nasze galerie i obejrzycie przedstawienie w Teatrze Robotycznym, w którym aktorami są najprawdziwsze roboty - zapraszają organizatorzy.

Do "Kopernika" najlepiej wybrać się z grupą zorganizowaną. Gospodarze uprzedzają, że indywidualni goście mogą czekać w bardzo długich kolejkach, bo do CNK przyjeżdżają teraz całe wycieczki uczniów z innych województw, gdzie również trwają ferie.

Więcej o programie "Zima w mieście" dowiesz się w specjalnym serwisie urzędu miasta.

js/roody