Ruszyła budowa Nowokabackiej. Na razie poprowadzi donikąd

Początek prac przy budowie Nowokabackiej
Początek prac przy budowie Nowokabackiej
Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
Lech Marcinczak/tvnwarszawa.plPoczątek prac przy budowie Nowokabackiej

Na tę drogę mieszkańcy Wilanowa i Ursynowa czekali od lat. Rozpoczęła się budowa ulicy Nowokabackiej, która połączy obie dzielnice. Ale pierwszy etap znaczących ułatwień nie przyniesie, a koniec inwestycji planowany jest dopiero na 2017 rok.

Ciężki sprzęt pojawił się na polach za osiedlami mieszkaniowymi przy ulicy Drewny na Wilanowie. – Pierwszy etap budowy drogi właśnie się rozpoczął – mówi Elwira Wiechecka, rzeczniczka dzielnicy Wilanów.

Ponad kilometrowy fragment Nowokabackiej, od projektowanej dopiero ulicy o kryptonimie 3KUL, wraz z rondem przy Wiedeńskiej, będzie miał jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu i dojdzie do ulicy Drewny.

– Ten etap, w porozumieniem z urzędem dzielnicy realizuje firma Griffin, która niedaleko stąd stawia osiedle – dodaje Wiechecka.

Dokończą w 2017 r.

Prace powinny się zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Niestety, na kolejny odcinek Nowokabackiej mieszkańcy będą musieli poczekać. - Realizacja kolejnego etapu nastąpi po oszacowaniu środków na wykup gruntów i wybraniu wykonawcy w procedurze zamówienia publicznego – tłumaczy rzeczniczka dzielnicy.

Rada Warszawy przeznaczyła na budowę tej drogi 50 mln złotych. – Zakończenie inwestycji do granic Wilanowa planowane jest na rok 2017 – zapowiada urzędniczka.

Na razie nowa trasa prowadzi "w pole" i nie rozwiąże problemów z połączeniem między Ursynowem a Wilanowem. – Od czegoś musimy zacząć. Ten odcinek musi powstać – tłumaczy Wiechecka.

Druga strona Nowokabackiej czyli przedłużenie ulicy Rosnowskiego od Relaksowej do części budowanej przez Wilanów leży już po stronie Ursynowa. – Nasz burmistrz jest w stałym kontakcie z burmistrzem Ursynowa. Jest dobra wola obu stron, by w jak najszybszym możliwym terminie otworzyć to połączenie między oboma dzielnicami – zapewnia Wiechecka.

Kiedy połączą obie dzielnice?

Mieszkańcy Wilanowa i Ursynowa nadal nie doczekali się połączenia między dzielnicami, będącego alternatywą dla wiecznie zakorkowanej Dolinki Służewieckiej. Kierowcy próbowali jeździć popularnym skrótem przez Arbuzową. Ten jednak został zamknięty w grudniu, bo deweloper stawia tam bloki mieszkalne.

Hanna Gronkiewicz-Waltz na przedwyborczej mapie obietnic zadeklarowała budowę trzech dróg, mających połączyć Wilanów z Ursynowem. Oprócz Nowokabackiej, to też przedłużenie Ciszewskiego od Nowoursynowskiej do al. Wilanowskiej oraz przedłużenie Branickiego od al. Rzeczpospolitej do Płaskowickiej.

Sytuację powinna też poprawić budowa dalszej części Południowej Obwodnicy Warszawy, a konkretnie odcinka od węzła Puławska do węzła Przyczółkowa. W najbliższych tygodniach ma się rozstrzygnąć przetarg. W sierpniu, gdy ogłoszono rozpoczęcie przetargów, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informowała, że inwestycja powinna być zrealizowana w latach 2016-2019.

W TYM MIEJSCU POWSTAJE NOWA DROGA:

Planowana ulica Nowokabackatargeo

jb/r

Pozostałe wiadomości