Ruszył Skwer Sportów Miejskich. Na razie w Emilii

Warszawa

Lech Marcinczak, tvnwarszawa.plSkwer w pawilonie Emilii zaprasza

Wystartował prototyp Skweru Sportów Miejskich. Ale nie na świeżym powietrzu, tylko między ścianami pawilonu Emilii. Od soboty warszawiacy moglą za darmo skorzystać z całej gamy zaplanowanych atrakcji.

O tym że skwer powstaje w siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej pisaliśmy w połowie stycznia. Wtedy jeszcze trwała budowa prototypu skweru, który ma docelowo powstać na Bemowie. Teraz całość jest już gotowa, a od soboty można z niego skorzystać. Już pierwszego dnia sportowe atrakcje przyciągnęły kilkadziesiąt osób.

Spotkanie z profesjonalistami

"W trakcie pierwszego weekendu goście Skweru mogą korzystać ze wszystkich jego atrakcji, czekają na nich także autorzy tego projektu oraz profesjonaliści reprezentujący wiele dyscyplin. W planach również pierwszy wykład konsultantów medycznych Carolina Medical Center, którzy opowiedzą o różnych aspektach uprawiania sportu w mieści" – czytamy na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Dostępne są m.in. tor sankorolkowy, a dokładnie dwa, o różnych stopniach trudności. Chętni mogą usiąść na sankach wyposażonych w kółka i spróbować swoich sił.

Rzucanie śnieżkami

Dostępne mają być też cztery instalację, gdzie można rywalizować ze znajomymi. „Michał Jońca zaprasza do skorzystania Kapslodromu - toru do gry w kapsle w formie efektownej rzeźby. Pracownia Beton (Marta Rowińska i Lech Rowiński) zaprasza do skorzystania z instalacji Asfaltowe Ohydy, która pozwala rzucać piłkami (śnieżkami) w ohydy widoczne na specjalnie przygotowanej śnieżnej ścianie. Drugim przygotowanym przez Beton jest Kra, która rzuca wyzwanie przekroczenia Wisły bez wpadania do wody. Ostatnią z zaprojektowanych atrakcji jest przygotowany przez stolarzy pracujących na Skwerze Labirynt, czyli małpi gaj dla najmłodszych” – wyjaśniają założyciele Skweru Sportów Miejskich.

Nie zabrakło też boiska z bramkami hokejowymi, czy mat do tańca, a także "miejscówki" dla deskorolek i siłowni. Pomysłodawcy pomyśleli też o "kanciapie VHS", gdzie można obejrzeć materiały video dotyczące sceny tanecznej i deskorolkowej.

CZYTAJ WIĘCEJ O ATRKACJACH

Miejsce łączące pokolenia

Skwer Sportów Miejskich to projekt, który - dla Bemowa - zaczął się latem 2011 roku. Dzielnica zgłosiła się wtedy do grupy działaczy miejskich, którzy podobne miejsce chcieli stworzyć w sąsiedztwie stacji metra Świętokrzyska (pod nazwą Stadion Siedmiolecia). Śródmieście nie miało dość determinacji, by projekt został zrealizowany, za to Bemowo podchwyciło ideę i ściągnęło go do siebie.

Skwer ma być miejscem łączącym pokolenia, otwartym i dostępnym. W jego pierwotnej koncepcji przewidziano m.in. boisko do siatkówki, miejsce do gry w boule, kawiarnię z miejscem do tańca, skatepark, ściankę do wspinaczki czy plenerowe kino.

SKWER W PAWILONIE

Pawilon Emilia, ul. Emilii Plater 51 Czynne codziennie w godz. 12:00-22:00Wstęp wolny

ran/roody//b