Ruszył remont linii średnicowej

Warszawa

| Prokuratura Okręgowa w Szczytniegraf. tvn24.pl

Na stacji PKP Powiśle pusto. Lada chwila tu zacznie się modernizacja. Ale nie tylko tutaj. Od środy przez 54 dni wyłączone z ruchu będą tory podmiejskie na linii średnicowej. Przygotuj się na utrudnienia, sprawdź komunikację zastępczą.

Chaos, bałagan i ścisk - tak wyglądała sytuacja na torach podczas ubiegłorocznego remontu przejść podziemnych w Ursusie i we Włochach. Teraz komunikacja staje przed jeszcze większym wyzwaniem. W samym centrum Warszawy zamknięta jest linia średnicowa.

- Z 31 maja na 1 czerwca o północy zamknięte zostały tory nr 3 i 4 - mówi portalowi tvnwarszawa.pl Jan Telecki z PKP PLK.

Utrudnienia potrwają do 24 lipca, a będą wyjątkowo uciążliwe.

fot. TVN24
| Newspix

Po dalekobieżnych

W dużym skrócie wygląda to tak: wyłączone z ruchu będą tory podmiejskie linii średnicowej pomiędzy dworcem Śródmieście a Wschodnim. Ruch zostanie "przerzucony" na pozostałe - dalekobieżne. Pociągi SKM nimi przejeżdżające nie zatrzymają się na stacjach Warszawa Powiśle, Stadion, ale też Śródmieście i Ochota (na dwóch ostatnich będą zatrzymywały się pociągi wahadłowe KM).

Taka organizacja ruchu uprzykrzy życie najbardziej pasażerom dojeżdżającym do centrum stolicy ze wschodu i zachodu. Co prawda do centrum będzie można dojechać pociągami SKM i KM, ale kursować będą po torach dalekobieżnych w mocno okrojonym zakresie. Trzeba przygotować się na większy ścisk, codzienna podróż się wydłuży, liczyć się też trzeba z przesiadkami do komunikacji miejskiej.

Koleje Mazowieckie

Pociągi jadące z kierunku zachodniego (Grodzisk Mazowiecki, Sochaczew, Radom) będą dojeżdżały tylko do Warszawy Zachodniej. Składy z kierunku wschodniego (Mińsk Mazowiecki, Otwock) dojadą tylko do Dworca Wschodniego.

Nie będą kursowały pociągi z Wołomina do Dworca Wschodniego. W związku z tym, pasażerowie z Zielonki Bankowej będą mogli korzystać z zastępczej komunikacji autobusowej, którą będą mogli dojechać do stacji Zielonka.

Przez Warszawę Centralną będzie kursowało część pociągów ze Skierniewic, część składów z Dęblina, większość pociągów z Siedlec, a także pociągi przyspieszone kursujące przez dalekobieżną linię średnicową obecnie (część składów z Radomia, Łukowa, Siedlec, Skierniewic, Żyrardowa i Płocka).

Zostaną uruchomione wahadłowe połączenia na trasie Warszawa Zachodnia-Śródmieście. Pociągi KM będą kursowały w godz. 4.30 – 0.00 z częstotliwością ok. 15 minut w każdym kierunku.

fot. TVN24
| Eurosport

Linia S1

Tylko część pociągów SKM S1 będzie kursowała po torach dalekobieżnych, czyli przez Dworzec Centralny. Niestety, mniej więcej raz na godzinę.

Pozostałe pociągi S1 będą miały skrócone trasy. Składy jadące z Pruszkowa dojadą tylko do Dworca Zachodniego. Tam pasażerowie będą mogli przesiąść się do autobusów linii 127, 130, 158 i 517.

Z kolei składy z Otwocka dojadą tylko do Wschodniego. Tam mieszkańcy Sulejówka czy Otwocka będą mogli przesiąść się do tramwajów linii 7 i 22.

Linia S2 (Warszawa Zachodnia-Sulejówek Miłosna)

Pociągi linii S2, tylko w godzinach porannych (od początku kursowania do ok. godz. 10) będą kursowały na trasie Sulejówek Miłosna - Dworzec Gdański. Nie będą się zatrzymywały na Dworcu Wschodnim. Dzięki temu pasażerowie z Sulejówka będą mieli zapewniony bezpośredni dojazd do stacji metra i linii tramwajowych. Będą również mieli możliwość przesiadki do komunikacji miejskiej przy przystanku Warszawa ZOO.

Ostatni pociąg z Sulejówka będzie odjeżdżał do Warszawy Gdańskiej o godz. 9.37. Natomiast ostatni pociąg z Dworca Gdańskiego będzie odjeżdżał o godz. 10.25. W pozostałych godzinach będą kursowały na trasie skróconej Sulejówek Miłosna - Dworzec Wschodni.

fot. ZTM
fot. ZTM
| Eurosport

Pomocny autobus i tramwaj

Alternatywą dla dojeżdżających do stolicy będą autobusy prywatnych przewoźników. Również w samej Warszawie ZTM przygotował pasażerom "koło ratunkowe".

Na ratunek pasażerom ma przyjść autobus linii zastępczej ZS2. Od 4.30 do końca dnia będą kursowały na trasie pomiędzy dworcem Centralnym a Wschodnim. Jak przekonują urzędnicy, to ma być również możliwość przesiadki do metra w centrum.

W godzinach szczytu linia będzie kursowała co 4 minuty, poza szczytem – co 8 minut. W soboty i święta – co 10 minut. Linia będzie obsługiwana wyłącznie autobusami wielkopojemnymi.

Dodatkowo, do 10 czerwca dojedziemy z Śródmieścia do Dw. Wschodniego tramwajami linii 7 oraz 22.

Zapytaj informatora

W najważniejszych miejscach spotkać będzie można też informatorów ZTM. Pracować będą w godz. 7-19. Będzie można ich znaleźć:

- w rejonie Dworca Wschodniego – 3 osoby

- w rejonie Dworca Zachodniego – 3 osoby

- w rejonie Dworca Centralnego – 2 osoby

- na przystanku kolejowym Warszawa Rembertów – 1 osoba (tylko w godz. 7-10).

Dodatkowo w hali głównej Dworca Centralnego od 1 do 5 czerwca czynny będzie punkt informacyjny ZTM. Punkt czynny bedzie od godz. 7.00 do 19.00.

ZOBACZ TEŻ FILMIK INTERNAUTY O UTRUDNIENIACH:

Musi być gorzej...

Urzędnicy przekonują, że bez utrudnień ani rusz. - Tory muszą być zamknięte na czas modernizacji peronów stacji Stadion. W tym czasie zostaną też wymienione tory na odcinku od Dworca Wschodniego do stacji Powiśle - tłumaczy Jan Telecki z PKP PLK.

ran/ec/mz