Rusza walka ze szczurami. W parkach rozłożą trutki

Warszawa

Boegh, Flickr (CC BY-SA 2.0)Szczurzy problem w parkach

Zarząd Oczyszczania Miasta rozpoczyna walkę ze szczurami w stołecznych parkach. Aby nie rozprzestrzeniały się choroby, gryzoniom serwowane będą śmiertelne trutki.

Deratyzacja przeprowadzona będzie na terenie Parku Fosa i Stoki Cytadeli, Pola Mokotowskiego, Ogrodu Saskiego oraz Parku Skaryszewskiego.

"Padają w ciągu tygodnia"

Tzw. odszczurzanie polega na rozłożeniu trutki w metalowych pojemnikach z niewielkimi otworami, tak by do środka nie dostały się inne zwierzęta np. młode psy czy też ptaki.

- Wyłożony preparat zawiera środki hormonalne, które są zanęta tylko i wyłącznie dla szczurów. Po zjedzeniu środka szczury padają w ciągu tygodnia – wyjaśnia ZOM. - Akcja ma za zadanie ograniczyć populację szczurów, a tym samym zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych przenoszonych na ludzi i zwierzęta przez gryzonie – dodaje.

Monitoring trzy razy w tygodniu

Akcja monitorowania terenów, na których przeprowadzana jest deratyzacja, będzie odbywała się trzy razy w tygodniu, w godzinach porannych. Odszczurzanie potrwa do 5 grudnia. Zarząd przekonuje, że dzięki systematycznemu odszczurzaniu Parku Ujazdowskiego udało się całkowicie wyplenić stamtąd groźne gryzonie.

Lato w Ogrodzie Saskim:

Ogród Saski
Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

ran/b