Rusza spis powszechny Na początek w internecie

Warszawa

| Polska Agencja Prasowafot. sxc

Podczas tegorocznego spisu powszechnego rachmistrz do Was wcale nie musi zapukać. Główny Urząd Statystyczny umożliwia "spisanie się" przez internet. 1 kwietnia rusza pierwszy etap, który przebiegać będzie tylko online.

Samospis internetowy, w którym mogą wziąć udział wszyscy, potrwa do 16 czerwca. Aby z tej możliwości skorzystać, trzeba będzie wejść na stronę internetową: www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl. Następnie trzeba wybrać zakładkę formularz elektroniczny. Pierwszym krokiem jest identyfikacja - podajemy PESEL oraz NIP, a jeśli nie posiadamy NIP-u, to system prosi o podanie miejsca urodzenia i nazwiska panieńskiego matki.

Dzięki temu otrzymamy login i hasło, które będą ważne przez dwa tygodnie. Dzięki nim będziemy mogli zalogować się do systemu i wypełnić formularz spisowy. Jeśli ktoś zapomni hasła, będzie musiał skontaktować się z call center, pod numerem 0 800 800 800.

W kolejnym etapie, od 8 kwietnia do 30 czerwca, telefonicznie spis będą przeprowadzać ankieterzy. W tym samym okresie bezpośrednie wywiady przeprowadzą rachmistrzowie.

20 procent Polaków odpowie aż na 60 pytań

Spis zostanie przeprowadzony równocześnie jako badanie pełne i badanie reprezentacyjne. Badanie pełne ma składać się z 16 pytań. 20 procent Polaków zostało wylosowanych do badań reprezentacyjnych, bardziej obszernych. Ta wersja zawiera średnio 60 pytań, w tym 16 ze spisu pełnego.

- Na większość pytań nie będzie trudno odpowiedzieć. Liczymy na to, że odpowiedzi będą prawdziwe. Na ich podstawie będziemy budować obraz informacyjny naszego społeczeństwa – wyjaśnia p.o. prezesa GUS Janusz Witkowski.

Na "wrażliwe" pytania nie musimy odpowiadać

Zadawane będą również "wrażliwe" pytania, na które Polacy nie będą musieli odpowiadać. To te, dotyczące związków nieformalnych, planowanych dzieci czy niepełnosprawności.

- Udział w spisie jest obowiązkowy. Reguluje to ustawa o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Zachęcamy, żeby wszyscy wzięli w nim udział - powiedział.

Jedno z pytań będzie dotyczyło narodowości Polaków. Będzie można określić swoją przynależność narodową, etniczną lub regionalną.

- Mamy grupy regionalne, które są także wymienione w ustawie o narodowościach. Jeśli ktoś czuje przynależność do innego narodu czy innej grupy etnicznej, to będzie mógł to wyrazić. Deklaracja jest dobrowolna i każdy będzie mógł zadeklarować swoją tożsamość narodową czy etniczną, zgodnie ze swoim przekonaniem - zaznaczył.

Nowoczesny rachmistrz nie używa papieru

Rachmistrzowie, którzy pojawią się osobiście w naszych domach, będą wyposażeni w elektroniczne terminale. Za ich pomocą będą wypełniali formularze. Dzięki zastosowaniu tych technologii GUS podczas spisu prawie zrezygnuje z papieru.

GUS zastosuje także technologię GIS (Geographic Information System). To cyfrowe mapy, które będą dostępne na komputerach, jak i na ekranach terminali. Będą to zdjęcia satelitarne bądź lotnicze z naniesionymi na nie adresami. Dzięki temu rachmistrz będzie wiedział, które budynki jeszcze musi odwiedzić. Dane od drogą radiową trafią do centralnej bazy danych.

Do tej bazy danych będą trafiały także formularze wypełnione w internecie. Informację o tym, że ktoś taki formularz wysłał za pomocą sieci, będzie otrzymywał, także za pomocą terminalu, rachmistrz. W takiej sytuacji już do nas nie zapuka, ani nie zadzwoni.

W ramach spisu zostaną zebrane dane obejmujące m.in.: charakterystykę terytorialną, demograficzną, ekonomiczną i edukacyjną, a także migracje wewnętrzne i zagraniczne oraz charakterystykę etniczno-kulturową, ale też wzajemne relacje członków gospodarstwa domowego, rodziny, charakterystykę mieszkań i budynków.

myk/par