Rusza proces Wiplera po awanturze przed klubem

Warszawa

We wtorek ma się zacząć proces posła Przemysława Wiplera oskarżonego o naruszenie nietykalności i znieważenie policjantów. Wipler, któremu grozi do 3 lat więzienia, nie przyznaje się do zarzutów. Chodzi o awanturę przed nocnym klubem na Mazowieckiej w październiku 2013 roku.

Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście zaplanował rozprawy od 12 maja aż do połowy września.Akt oskarżenia Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście skierowała do sądu w lipcu ub. roku. Oskarżyła posła o zmuszanie przemocą funkcjonariuszy policji do zaniechania prawnej czynności służbowej, naruszenie ich nietykalności cielesnej oraz znieważenie słowami powszechnie uznawanymi za obelżywe - podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych. Poseł niezrzeszony, który sam zrzekł się w tej sprawie immunitetu, nie przyznał się i odmówił składania wyjaśnień. Wiele razy podtrzymywał swoją wersję wydarzeń, że to on został brutalnie pobity przez policję. Zapowiadał wytoczenie policjantom procesu za "przekroczenie uprawnień i naruszenie nietykalności".

Pokazywał obrażenia

Nocą w październiku 2013 r. w Warszawie Wipler - znajdujący się pod wpływem alkoholu - zachowywał się, według policji, agresywnie, wulgarnie, chciał wydawać polecenia funkcjonariuszom. Policjanci twierdzili, że dopiero po wszystkim zorientowali się, że mieli do czynienia z posłem.Zaraz po zdarzeniu Wipler wystąpił na konferencji prasowej (miał widoczne obrażenia twarzy); tłumaczył, że świętował kolejną ciążę żony. Po wyjściu z klubu - według jego relacji - włączył się do policyjnej interwencji wobec innej osoby. Zaznaczał, że został pobity przez policjantów. Mówił, że lekarze stwierdzili u niego m.in. uszkodzenie rogówki i liczne stłuczenia oraz otarcia. Jak ujawnił, badanie krwi wykazało, że miał 1,4 prom. alkoholu w organizmie.

Nagranie z monitoringu

W listopadzie ub.r. media ujawniły część nagrań z monitoringu. Widać na nim m.in., jak poseł podchodzi do policjantów i coś do nich krzyczy; dochodzi do przepychanek. Kolejne nagranie pokazuje policjanta idącego za posłem, a następnie próbę zatrzymania Wiplera, szamotaninę funkcjonariuszy z nim i bicie go pałką. Na tej podstawie Wipler ponownie przekonywał, że nikogo nie atakował i nie szarpał, a jedyny opór, jaki stawiał, to zakrywanie twarzy w chwili, gdy - jak twierdzi - został zaatakowany przez funkcjonariuszy.Rzecznik KSP Mariusz Mrozek mówił wtedy, że jest to tylko "część materiału dowodowego z postępowania przygotowawczego". - Ocenę całości przebiegu zdarzenia pozostawiamy w gestii sądu - mówił.

Prokurator: policja nie przekroczyła uprawnień

Prok. Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, informował wówczas, że zarzuty wynikają z zeznań pokrzywdzonych policjantów, bezstronnych świadków i "kilkugodzinnego zapisu monitoringu". Podkreślił, że poseł nie ma zarzutu czynnej napaści na policjantów, lecz naruszenie ich nietykalności - przez odepchnięcie ręki i szarpanie za mundur we wstępnej fazie swej interwencji. Ponadto używał wobec nich słów wulgarnych, czego nie słychać na nagraniu z monitoringu.Nowak oświadczył, że Wipler nie miał prawa podejmować w stanie nietrzeźwym "interwencji społecznej" wobec policji wykonującej obowiązki. Dodał, że w drugiej fazie incydentu doszło do użycia przemocy ze strony podejrzanego (stawiania oporu i kopania) oraz zastosowania środków przymusu przez policję.Prokuratura nie dopatrzyła się w śledztwie przekroczenia uprawnień po stronie funkcjonariuszy. Nowak zaznaczył, że żadnego doniesienia nie złożył też sam poseł. W śledztwie skorzystał on z prawa do odmowy wyjaśnień. - Nie mieliśmy wersji pana posła, on ją teraz przedstawia w mediach; niech spór rozstrzygnie sąd - dodał Nowak.

Wipler apeluje o wyciągnięcie odpowiedzialności
TVN24

Zdjęcie główne: PAP

jb/PAP