Rusza proces "Szkatuły"

Warszawa

fot. KSP

Rafał S. ps. Szkatuła najgroźniejszy polski gangster, stanie dziś przed sądem. Oskarżony jest m.in. o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i handel narkotykami. Szkatuła nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Rafał S. był numerem jeden na policyjnej liście najbardziej poszukiwanych przestępców. Szukano go od 10 lat, wystawiono za nim osiem listów gończych oraz dwa Europejskie Nakazy Aresztowania. Wpadł w połowie maja w Lesznowoli pod Warszawą.

Do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił akt oskarżenia obejmujący łącznie 12 zarzutów dotyczących lat 1997-2006. Najpoważniejsze dotyczą kierowania przez Rafała S. zorganizowaną grupą przestępczą "śródmiejsko-wolską" o charakterze zbrojnym, mającą na celu dokonywanie wymuszeń rozbójniczych i handel narkotykami oraz udział w gangu kierowanym przez Mariusza D. ps. Przeszczep. Gang ten miał na swoim koncie m.in. przestępstwa przeciwko mieniu, życiu i zdrowiu ludzi.

Zamieszany w zabójstwa

"Szkatuła" ma być też zamieszany m.in. w egzekucje dwóch gangsterów (członków tzw. grupy Mokotów) w domu handlowym Klif w maju 2002 roku i Komandosa (który miał zginąć w Klifie, a został zastrzelony później). Jego grupa zajmowała się też wyłudzaniem z hurtowni sprzętu RTV i przemycaniem go do Niemiec.

"Szkatuła" - według ustaleń policji - współpracował również z zatrzymanym w ubiegłym roku Markiem Cz. ps. Rympałek i planował odbudowanie razem z nim tzw. grupy pruszkowskiej (rozbitej w latach 90).

W kwietniu 2008 r. komendant główny policji Andrzej Matejuk na wniosek CBŚ wyznaczył 20 tys. zł nagrody za informacje dot. miejsca jego pobytu

Zatrzymała go specgrupa

"Szkatuła" wpadł w ręce funkcjonariuszy ze specgrupy powołanej w grudniu 2010 roku przez komendanta głównego Policji. Wchodzący w jej skład policjanci kryminalni z Komendy Głównej i Komendy Stołecznej Policji analizowali każdą, nawet najdrobniejszą informację dotyczącą tego człowieka. W trakcie prac grupy weryfikowano wersje mówiące o tym, że Rafał. S. nie żyje, ukrywa się na terenie Polski i nadal prowadzi działalność, bądź ukrywa się na terenie Hiszpanii i za pośrednictwem swoich kompanów nadzoruje biznes przestępczy w Polsce.

as/ec