Rusza Planete Doc Film Festival

Warszawa

mat. prasowe"Ibiza po zmroku"

Wizja mistrzostw świata w piłce nożnej artysty Haruna Farockiego, wizyta w Warszawie aktorki Charlotte Rampling, ruch oburzonych w ujęciu dokumentalisty Tonyego Gatlifa - to część programu 9. edycji festiwalu filmowego Planete Doc, który w piątek rozpoczyna się w Warszawie informuje PAP.

9. edycja Planete Doc Film Festival potrwa do 20 maja. W tym roku po raz pierwszy festiwal odbędzie się także we Wrocławiu, gdzie w dniach 14-20 maja będzie można oglądać najnowsze i najciekawsze filmy dokumentalne z całego świata.

Harun Farocki w Warszawie

- Z 35 tys. widzów w czasie festiwalu w 2011 r. festiwal Planete Doc plasuje się na czwartym miejscu pod względem popularnoci wród festiwali filmów dokumentalnych - powiedział PAP Artur Liebhart, dyrektor festiwalu. Według niego jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie wystawa Harun Farocki pierwszy raz w Warszawie, którą ten wybitny niemiecki reżyser i badacz wizerunku osobiście otworzy w piątek w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej.

Ekspozycji towarzyszyć będzie retrospektywa filmów dokumentalnych Farockiego. W Kino.Lab i Kinotece będzie można zobaczyć 14 ze 100 obrazów wyreżyserowanych przez artystę. Jak informuje PAP, w ocenie Liebharta Farocki ma coś w rodzaju obsesji na punkcie wizerunku procesów historycznych, zdarzeń politycznych i kulturowych. - Artysta dekonstruuje wizerunki, znajduje zaginione i pokazuje sfałszowane wizerunki - mówił dyrektor festiwalu. Wizerunek będzie też tematem filmu pt. Charlotte Rampling. Spojrzenie w reż. Angeliny Maccarone. Jako gość festiwalu aktorka spotka się z widzami w Warszawie.

Ruch oburzonych

Dwa filmy Tonyego Gatlifa - Oburzeni i Czas oburzenia - przybliżą fenomen ruchu młodych ludzi protestujących przeciwko kryzysowi. Gatlif, algierski reżyser o cygańskich korzeniach, jest twórcą kultowych filmów Gadjo dilo (1997), Exils (2004 nagrodzone Grand Prix za reżyserię w Cannes) i Transylwania (2006). Twórca również spotka się z widzami festiwalu. Algierski reżyser zainteresował się ruchem oburzonych po przeczytaniu eseju Czas oburzenia Stphanea Hessela. Ten 93-letni duchowy ojciec ruchu oburzonych jest weteranem ruchu oporu we Francji. W swoim eseju wzywa do zakwestionowania aktualnego niesprawiedliwego systemu społecznego.

Film o SzymborskiejW ramach nowej sekcji literatura i film zostanie pokazany film o polskiej poetce Wisławie Szymborskiej. "Koniec i początek" w reż. holenderskiego twórcy Johna Alberta Jensena. Literatura jest też tematem filmu Prorok Garyego Tarna nakręconego na podstawie kultowego poematu libańskiego poety i filozofa Kahlila Gibrana. O 11 nagród festiwalu będą rywalizować filmy dokumentalne z całego świata, które wyprodukowano w ostatnim roku. O nagrodę główną Millenium powalczą m.in.: "Projekt Nim" nowy film Jamesa Marsha, reżysera oscarowego "Człowieka na linie", "Chwała dziwkom" nagrodzony w Wenecji dokument Michaela Glawoggera, "Ambasador" obraz Madsa Bruegerra przybliżający świat afrykańskiej korupcji, "Niech żyją Antypody" - film Wiktora Kossakowskiego, który otworzył festiwal w Wenecji w 2011 r.W czasie festiwalu Wrocław i Warszawę odwiedzi łącznie 90 artystów z całego świata.

PAP//roody