Rusza konkurs na powstańczy komiks

Warszawa

MPWRusza konkurs na komiks o powstaniu

Muzeum Powstania Warszawskiego ogłosiło konkurs na pełnometrażowy komiks inspirowany historiami świadków i uczestników powstańczego zrywu, a także ich powojennymi losami. Zwycięzca dostanie stypendium i 1,5 tysiąca euro nagrody, a jego praca zostanie wydana.

Muzeum organizuje komiksowy konkurs regularnie od kilku lat. Postanowiło jednak zmienić jego formułę. Tym razem zamiast wielu kilkustronicowych prac, powstanie jeden duży album.

- Rusza konkurs na projekt pełnometrażowego albumu komiksowego o Powstaniu Warszawskim. Jesteśmy zdania, że dla artystów, którzy z powodzeniem realizowali krótką formę, długa opowieść fabularna o Powstaniu Warszawskim będzie stanowiła ogromne wyzwanie, ale też stanie się pretekstem do pełniejszego zaprezentowania tematu – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Organizatorzy podkreślają, że pragnąc dać autorom swobodę twórczą w ujęciu tematu, nie określają motywu przewodniego, zachęcają jednak do poruszania wątków dotąd nieeksplorowanych.

Inspiracją mają być powstańcze historie czy próba odnalezienia się uczestników lub świadków tamtego zrywu w trudnej, powojennej rzeczywistości.

Stypendium za żmudną pracę

Osoby pragnące wziąć udział w konkursie muszą do 2 grudnia przesłać pod adresem konkurskomiksowy@1944.pl lub złożyć w siedzibie muzeum zgłoszenie wraz 6-10 planszami stanowiącymi fragment dłuższej pełnometrażowej historii.

Powinno być do niego dołączone także streszczenie całego komiksu. Organizatorzy zwracają uwagę, że uczestnicy powinni mieć wizję całości, by "sprawnie zaplanować narrację na 46 lub 54 strony".

- Narysowanie pełnowymiarowej historii jest ciężką i żmudną pracą, wymagającą od autora kilkumiesięcznego zaangażowania. Dlatego też zdecydowaliśmy się przyznać specjalne, dodatkowe honorarium za stworzenie takiej publikacji, wypłacane w formie stypendium. Prace nad albumem będą nadzorowane przez jedno z najprężniej działających wydawnictw komiksowych w Polsce – Klub Świata Komiksu Wydawnictwa Egmont Polska - dodaje Ołdakowski.

1,5 tysiąca euro nagrody

Zwycięzca otrzyma 1,5 tys. euro i propozycję stworzenia pełnometrażowego komiksu o Powstaniu Warszawskim, który zostanie wydany w formie albumu. Będzie to jedna z publikacji promujących przypadającą w przyszłym roku 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Za drugie miejsce w konkursie przewidziano nagrodę w wysokości 1 tys. euro, a za trzecie - 500 euro.

Ocenią Bagiński z Dukajem

Prace będzie oceniać jury w składzie: rysownik i wieloletni dyrektor artystyczny projektów komiksowych Muzeum Przemek "Trust" Truściński; autor powieści fantasy Jacek Dukaj; rysownik, animator, nominowany do Oscara w 2002 r. za debiutancki film krótkometrażowy "Katedra" Tomasz Bagiński; znany rysownik Zbigniew Kasprzak; scenarzysta komiksowy i publicysta Sławomir Zajączkowski; autor powieści fantasy, publicysta i szef Klubu Świata Komiksu w Wydawnictwie Egmont Polska Tomasz Kołodziejczak oraz historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego dr Katarzyna Utracka.

PAP/lata/b