Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Rusza konkurs na pomniki smoleńskie. Wiemy, gdzie staną

Warszawa

Jacek Sasin o konkursieTVN24
wideo 2/4

Rusza konkurs na koncepcję projektu pomników smoleńskich. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości podali lokalizację monumentów poświęconych Lechowi Kaczyńskiemu i ofiarom katastrofy z 2010 roku. Mają być "okazałe".

- Rozpoczyna się konkurs, który ma wyłonić autorów projektów pomników smoleńskich – ogłosił w środę na konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej szczegółów podał Jacek Sasin, poseł PiS. - Organizatorem jest społeczny Komitet Budowy Pomników Świętej Pamięci Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar tragedii smoleńskiej 2010 roku – tłumaczył Sasin.

"Rozstrzygnięcie w październiku"

I dodał, że konkurs rozstaje rozpisany na koncepcję i projekt dwóch monumentów. - Po pierwsze Lecha Kaczyńskiego. Ma stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza. To (dziś - red.) parking pomiędzy gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa a Hotelem Europejskim – wyjaśnił Sasin. Po drugiej stronie ulicy znajduje się pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.Drugi pomnik - według koncepcji komitetu - ma być zlokalizowany u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej, na skwerze księdza Jan Twardowskiego. Sasin nie sprecyzował, w którym dokładnie miejscu. Na skwerze obok kościoła Sióstr Wizytek stoją już dwa monumenty: Bolesława Prusa oraz kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Otwarty konkurs z zaproszeniami

Jak zaznaczył Sasin, "konkurs będzie miał charakter otwarty". - Z tym, że do części artystów, których chcielibyśmy, aby ich prace w tym konkursie mogły zaistnieć i być oceniane, skierujemy specjalne zaproszenia - dodał Sasin. - Każdy, kto uważa, że jego praca powinna wziąć udział w tym konkursie, będzie mógł swoją pracę przedstawić - zaznaczył.Konkurs ma być dwuetapowy. W pierwszym "będą przyjmowane prace graficzne, czyli projekty na papierze". Ten etap ma się skończyć wyłonieniem dziewięciu najlepszych prac, w kategorii każdego z dwóch pomników. W ten sposób - zaznaczył polityk PiS - do drugiego etapu przejdzie 18 prac.- W drugim etapie będziemy już oczekiwać modeli, które dadzą wyobrażenie, jak ten pomnik nie tylko by wyglądał, ale też komponował się w otoczeniu, w którym ma stanąć - dodał Sasin.

"Dwa okazałe pomniki"

Rozstrzygnięcie konkursu na oba pomniki jest przewidywane w październiku. - Wchodzimy w tę fazę, która powinna przynieść już za rok moment, w którym te pomniki zostaną odsłonięte - dodał Jarosław Kaczyński.

- Zbieramy środki, by postawić dwa okazałe pomniki. Przy tym ten pomnik, który będzie oddawał cześć ofiarom katastrofy smoleńskiej powinien być nie tylko okazały, ale bardzo okazały - powiedział prezes PiS.

Orientacyjne lokalizacje monumentów
Google Earth

Sąd konkursowy

W skład sądu konkursowego wejdzie 11 osób. - Jury konkursowe przewiduje swoje ukonstytuowanie się w dniu 21 kwietnia 2017 roku, za kilka dni, wtedy formalnie konkurs ruszy. Również tego dnia jury konkursu przyjmie i ogłosi regulamin konkursu - podał Jacek Sasin.W skład jury wejdą: prof. Tadeusz Żuchowski z UAM w Poznaniu, prof. Juliusz Chrościcki z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, dr hab. Jan Stanisław Wojciechowski - wykładowca UKSW, dr hab. Mariusz Kulpa z akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prof. Przemysław Krajewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dr inż. Aleksander Chylak, Piotr Walkowiak, dr Andrzej Szczepaniak z Muzeum Narodowego w Warszawie.Jak dodał Sasin, w skład sądu wejdzie też troje przedstawicieli Komitetu Społecznego budowy pomników: Ewa Kochanowska, Maciej Łopiński oraz prof. Stanisław Mikołajczyk. Przewidziano nagrody dla zwycięzców. - W każdym z tych konkursów pula nagród wynosi 190 tys. zł - podał poseł PiS.

Na razie bez pozwoleń

- Mając za sobą bardzo liczne wypowiedzi pani prezydent Gronkiewicz-Waltz i jej współpracowników, która na tym etapie odrzuca możliwość rozmowy, czy jakiegoś kompromisu w tej sprawie, uznaliśmy, że najpierw ogłosimy konkurs – mówił Jacek Sasin w rozmowie z reporterka TVN24.- Wybierzemy te prace konkursowe, żeby pokazać, że chcemy na Krakowskim Przedmieściu nie tylko uczcić ofiary katastrofy smoleńskiej i świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale również zafundować Warszawie wybitne dzieła rzeźby, które ubogacą ten obszar, a nie go zeszpecą, jak twierdzą warszawscy urzędnicy – dodał.

Dopiero później inicjatorzy budowy mają przekonywać ratusz do projektów i wystąpić o stosowne zgody.

Oszacowane zostały także koszty konkursu. Mają zamknąć się w kwocie około pół miliona złotych. Suma nagród to 190 tysięcy na jeden pomnik. - Sama realizacja obu pomników powinna zamknąć się w kwocie nie większej niż trzy miliony złotych - podsumował Sasin.ran,PAP/b