Rura już naprawiona. Sobieskiego wciąż nieprzejezdna

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plPoniedziałek po awarii

Po piątkowej awarii ciepłowniczej nadal zamknięty jest fragment ulicy Sobieskiego na odcinku od al. Sikorskiego do ul. Idzikowskiego w obu kierunkach. Kierowcy muszą jeździć objazdami. Zanim uszkodzona przez wodę jezdnia zostanie wymieniona, drogowcy sprawdzają, w jakiej kondycji jest jej podbudowa.

Jeszcze o 7.00 bez korków, ale przed 8.00 kierowcy przez Sikorskiego czy Witosa jechali już znacznie dłużej. Paraliżu jednak nie było:

- Tłok jak w normalnym, porannym szczycie - relacjonował Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl.

Prace przy wymienianiu uszkodzonej magistrali

Światła do poprawy

- Drogowcy powinni dostosować sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu al. Sikorskiego i ul. Sobieskiego - sugerował i tłumaczył: - Niepotrzebnie pali się zielone światło do jazdy na wprost na ul. Sobieskiego w kierunku centrum. Obecnie można jedynie skręcić w prawo w al. Witosa, a tam kierowcy mają zieloną strzałkę. Wyłączenie tych świateł albo ich skrócenie oraz wydłużenie zielonego światła dla kierowców jadących al. Sikorskiego w stronę mostu Siekierkowskiego rozładowałoby korki - dodał.

Miejsce awarii
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

ZDM informuje, że dostosował funkcjonowanie sygnalizacji świetlnej do czasowej organizacji ruchu wydłużając czas wyświetlenia sygnału zielonego o kilkanaście sekund dla kierowców jadących objazdami.

Georadar pod jezdnią

Jak mówił w poniedziałek rano reporter, na miejscu pracują drogowcy. Wciaż nie wiadomo, jak bardzo jest zniszczona podbudowa jezdni. Aby sprawdzić, jakie spustoszenie wyrządziła niemal wrząca woda, pod drogę wpuścili specjalistyczny georadar. Urządzenie pokaże jak bardzo, i czy w ogóle, podmyta jest jezdnia.

Nawet 3 tygodnie utrudnień?

W weekend, jak zapowiadali pracownicy SPEC, udało się wymienić uszkodzony fragment magistrali ciepłowniczej na Sobieskiego. Teraz sporo pracy przed drogowcami, którzy muszą odbudować poważnie zniszczony fragment jezdni.

- Utrudnienia w tym miejscu potrwają od tygodnia do nawet trzech – ostrzegała już w sobotę Grażyna Lendzion, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Ocenią straty

Z kolei SPEC na swojej stronie internetowej w specjalnym komunikacie zapewnia, że nowa nawierzchnia zostanie ułożona w poniedziałek wieczorem. Tego dnia przedstawiciele ZDM i SPEC spotkają się, aby dokładnie ustalić zakres prac. Niewykluczone, że termin podany w niedzielę przez SPEC ulegnie zmianie.

ZDM PROPONUJE OBJAZDY:

W związku z zamknięciem ul. Sobieskiego ZDM proponuje następujące objazdy:

Na Wilanów: ul. Sobieskiego - w lewo, Idzikowskiego - w prawo, Witosa - w lewo, Sobieskiego.

Na Ursynów: ul. Sobieskiego - w lewo, Idzikowskiego - w prawo, Witosa - na wprost, Sikorskiego lub ul. Sobieskiego - w prawo, Idzikowskiego - lewo, Puławska - lewo, al. Wilanowska - prawo, Rolna - aleja Komisji Edukacji Narodowej.

Do centrum: z Ursynowa, al. Sikorskiego na wprost przez Sobieskiego; z Wilanowa, Sobieskiego - w prawo, Witosa, łącznicą w lewo, Czerniakowska - w lewo, Jurija Gagarina do Belwederskiej.

Awaria ciepłownicza

Do awarii ciepłowniczej doszło w piątek na skrzyżowaniu al. Sikorskiego i ul. Sobieskiego. Gorąca woda zalała całe skrzyżowanie. Przyczyną wycieku było rozszczelnienie rurociągu o średnicy 1 metra.

Przeczytaj relacje świadków.

bf/su//mz