Ruch wahadłowy, odwołane pociągi. Budują tunel w Ząbkach

Warszawa

KMUtrudnienia na kolei

Ogromne utrudnienia czekają na pasażerów Kolei Mazowieckich na trasie Warszawa Wileńska- Małkinia. 14 kwietnia rusza budowa tunelu drogowego pod torami kolejowymi w Ząbkach. Składy będą kursować wahadłowo. Część zostanie odwołana.

Jak powiadomiły we wtorek Koleje Mazowieckie, głównym celem przebudowy tunelu drogowego jest poprawa bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów. Zakończenie wszystkich prac budowlanych planowane jest na koniec 2014 roku.

Szczegóły utrudnień

W związku z pracami, od 14 kwietnia na odcinku Warszawa Wileńska- Marki – Zielonka pociągi kursowały będą wahadłowo po jednym czynnym torze. W związku z tym część połączeń zostanie odwołana.

W dni robocze będą odwołane łącznie 34 pociągi - 20 w relacji Wołomin-Warszawa Wileńska (wszystkie na tej trasie) oraz 14 w relacji Tłuszcz-Warszawa Wileńska.

Natomiast w weekendy odwołanych zostanie 5 połączeń, z czego 2 pociągi w relacji Warszawa Wileńska-Wołomin, zaś pozostałe 3 w relacji Warszawa Wileńska-Tłuszcz. W związku z ograniczeniem liczby składów, wybrane pociągi będą kursowały z większą liczbą wagonów.

- Zdajemy sobie sprawę ze skali utrudnień, jakie czekają naszych podróżnych. Jako przewoźnik staraliśmy się więc zrobić wszystko, co w naszej mocy, by ograniczyć je na tyle, na ile pozwalają nasze możliwości techniczne - powiedział cytowany w komunikacie przesłanym PAP Dariusz Grajda z zarządu spółki, dyrektor handlowy.

Taka organizacja kursowania pociągów potrwa do 30 listopada. Zobacz rozkład jazdy pociągów od 14 kwietnia.

Rok utrudnień na kolei

Budują Niedźwiadka...

O tym, że 2013 rok będzie rokiem utrudnień na kolei, pisaliśmy już w połowie lutego. W maju, w związku z budowanym od 2012 roku przystankiem kolejowym Warszawa Ursus Niedźwiadek, pasażerowie pociągów podmiejskich i dalekobieżnych będą również musieli liczyć się z ogromnymi utrudnieniami. Wtedy szczegóły zmian nie były jeszcze znane. Dzisiaj wiemy więcej.

Jak podają Koleje Mazowieckie - na trasie Warszawa Włochy-Pruszków wprowadzony zostanie ruch wahadłowy. W związku z tym część pociągów zostanie odwołanych. Niektóre nie będą zatrzymywać się na stacjach: Warszawa Włochy, Warszawa Ursus, Piastów, Pruszków.

Jak poinformował w lutym Jan Telecki, dyrektor warszawskiego oddziału PKP PLK- kolejarze najpierw zamkną tory dalekobieżne, potem podmiejskie.

Utrudnienia mają potrwać do końca września 2013.

... remontują średnicowy

W wakacje - na dwa miesiące wyłączony z ruchu kolejowego będzie most średnicowy. W tym czasie pociągi nie będą zatrzymywać się na stacjach Powiśle, Stadion, Śródmieście i Ochota.

Niektóre pociągi podmiejskie jadące z zachodu, dojadą tylko do stacji Warszawa Zachodnia, a jadące ze wschodu, do Warszawy Wschodniej. Wprowadzony zostanie również ruch wahadłowy między Warszawą Zachodnią, a stacją Warszawa Śródmieście.

Pociągi dalekobieżne będą kursować przez Warszawę Gdańską. Tu przeczytasz więcej o inwestycji.

O zamknięciu mostu Średnicowego mówi Jan Telecki, dyrektor warszawskiego oddziału PKP PLK.

Mówi Jan Telecki, dyrektor warszawskiego oddziału PKP PLK
fot. Lech Marcinczak, film: Marcin Gula / tvnwarszawa.pl

su/PAP//ec