Rozszerzą strefę płatnego parkowania

Warszawa

fot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.plRozszerzą strefę płatnego parkowania
Rozszerzą strefę płatnego parkowania
fot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl

Muranów, Nowolipki, Mirów, fragment Ochoty i część Pragi Północ - o te tereny ma zostać rozszerzona strefa płatnego parkowania. Wzrosnąć, nawet dziesięciokrotnie, mają też opłaty za parkowanie. Ostateczną decyzję podejmą w czwartek miejscy radni.

O tym, że strefa ma być poszerzona napisaliśmy na początku lutego, a jeszcze w ubiegłym roku walczyli o to radni Śródmieścia i Woli. Teraz pomysł nabiera realnych kształtów.

Dochodzi Praga Północ

Muranów w Śródmieściu oraz Nowolipki i Mirów na Woli to obszary, które wielu kierowców traktuje, jak darmowy parking. Dojeżdżając do centrum auta zostawiają tuż za obowiązującą jeszcze strefą – teraz za takie manewry będą musieli płacić.

Ratusz przygotował projekt uchwały, który zakłada rozszerzenie SPPN o ten obszar, ale nie tylko. Od południa strefa ma zostać zamknięta na Ochocie ulicami Grzymały-Sokołowskiego, Kopińską i Wawleską. Zmiany szykują się także na Pradze Północ: łącznie strefa będzie przebiegała al. Solidarności ( już od brzegu Wisły)-Targową, dalej wzdłuż wiaduktu kolejowego do ulicy Zamoyskiego, później brzegiem Portu Praskiego do Wisły, i dalej z powrotem do al. Solidarności wzdłuż rzeki.

Koszt: 6 mln zł

Nowa strefa ma obowiązywać od 1 października 2012 r. - Musi być przygotowana organizacja ruchu, oznakowanie, kupione muszą być parkomaty – wylicza Maria Laskowska z biura drogownictwa w ratuszu. Z kolei ZDM wyliczył, że zakup niezbędnych 290 parkomatów, ich montaż i stworzenie oznakowania to koszt ok. 6 mln zł. "Szacowane zwiększenie wpływów do budżetu z powiększonej strefy – około 5,5 mln rocznie" – pisze w uzasadnieniu projektu uchwały ratusz.

Zmienić ma się też opłata abonamentowa za parkowanie w granicach strefy. Osoby zameldowane na stałe lub czasowo na określonym obszarze zapłacą nie 30 zł rocznie, a 25 zł miesięcznie. O ile strefa zostanie rozszerzona dopiero za niecałe 18 miesięcy, to opłaty wzrosną 14 dni po wpisaniu decyzji radnych do dziennika uchwał.

CZYTAJ WIĘCEJ O PLANOWANEJ PODWYŻCE

W ratuszu decyzja o poszerzeniu strefy już zapadła, teraz czas na stołecznych samorządówców. W radzie miasta większość ma rządząca Warszawą Platforma Obywatelska.

Większa strefa

Ostatni raz strefa została poszerzona 1 lipca 2009 roku. Wówczas do strefy płatnego parkowania włączone zostały tereny pomiędzy wcześniej obowiązującą strefą, a Wisłą: Nowe Miasto, Mariensztat, Powiśle i Solec. Tereny włączone do strefy ograniczają ulice Andersa, Słomińskiego, Myśliwiecka, 29 Listopada i Czerniakowska.

Niewielkie zmiany wprowadzono też na granicy Ochoty i Śródmieścia. Parkomaty stanęły też między ul. Koszykową i Al. Jerozolimskimi, oraz pomiędzy ulicami Kopińską, Grzymały-Sokołowskiego i Al. Jerozolimskimi.

ran/par