Rozświetlą Narodowy dla Cichociemnych

Warszawa

Spens03 / CC BY SA WikipediaStadion Narodowy będzie podświetlony dla Cichociemnych

"Hołd Cichociemnym" - taki napis będzie wyświetlany na fasadzie Stadionu Narodowego w poniedziałek i wtorek. - W ten sposób chcemy upamiętnić żołnierzy z okazji 75. rocznicy zrzutu Cichociemnych – mówi rzeczniczka spółki zarządzającej areną.

Napis będzie można zobaczyć zaraz po zmroku, do godziny 22.00. – Pomysł wyszedł od Fundacji im. Cichociemnych, która zajmuje się upamiętnianiem legendarnych żołnierzy. Jakub Opara, prezes Spółki PL2012+ bardzo chętnie przystał na tę propozycję. Uznał, że to dobry sposób na upamiętnienie wyjątkowych żołnierzy – mówi tvnwarszawa.pl Monika Budzyńska, rzeczniczka spółki PL.2012+.

Bieg w strojach wojskowych

Biało-czerwony napis na Narodowym to nie jedyna forma upamiętnienia 75. rocznicy zrzutu Cichociemnych. Specjalne uroczystości zapowiedziano m.in. w Kobyłce pod Warszawą, gdzie we wtorek odbędzie się Bieg Cichociemnych. Wezmą w nim udział służby mundurowe i uczniowie klas mundurowych. Trasa biegu będzie liczyć 7 kilometrów. Ochotnicy pobiegną w strojach wojskowych.

We wtorek rozpocznie się też emisja 10-złotowych monet okolicznościowych, które Narodowy Bank Polski wydaje z okazji rocznicy. Monety mają 32 milimetry średnicy i ważą 14 gramów. Na ich awersie znajdzie się skoczek pod spadochronem, a na rewersie – spadochron, wieniec i symbol Polski Walczącej. NBP wyda 15 tysięcy takich egzemplarzy. Będą w sprzedaży przez dwa lata, do 16 lutego 2018 roku.

Uroczyste obchody ku czci Cichociemnych co roku obchodzone są na Ursynowie. Z tej okazji dzielnica organizuje piknik rodzinny. Jego uczestnicy mogą zobaczyć samochody wojskowe lub skosztować tradycyjnej grochówki. W 2013 roku w uroczystościach wzięli też udział komandosi GROM, którzy wyskakiwali z wojskowego śmigłowca.

2016 Rokiem Cichociemnych

Cichociemni byli najlepszymi żołnierzami przeszkolonymi w Wielki Brytanii. Zrzucani na spadochronach do okupowanej Polski mieli za zadanie walczyć z niemieckim okupantem i organizować szkolenia polskiego ruchu oporu. Ich pierwszy zrzut miał miejsce w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku.

Na ośmiu żołnierzach wykonano po wojnie karę śmierci na podstawie wyroków sądów Polski Ludowej. W 2013 w Warszawie odsłonięto pomnik upamiętniający ich bohaterstwo. W grudniu ubiegłego roku Sejm jednogłośnie zdecydował, że 2016 będzie Rokiem Cichociemnych.

Uroczyste obchody na Ursynowie:

Ursynowski Dzień Cichociemnych
TVN 24

kw/ran