Rozpoczęła się zbiórka na renowację mogił powstańczych

Warszawa

1944.plWiele mogiły jest zniszczonych

Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczyna zbiórkę na budowę i renowację mogił powstańczych i miejsc pamięci zrywu. Akcję można wesprzeć przez wpłaty na specjalne konto i wrzucanie datków do skarbon w muzeum. Placówka poszukuje też wolontariuszy do udziału w kweście.

Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje zbiórkę już od ośmiu lat. W tym roku kwesta potrwa do 31 grudnia. Jej celem jest budowa oraz renowacja zaniedbanych i zniszczonych mogił powstańców warszawskich, a także członków Polskiego Państwa Podziemnego spoczywających na cmentarzach na terenie Warszawy, jak również budowa i renowacja miejsc pamięci - głównie tablic upamiętniających powstanie. Placówka poszukuje wolontariuszy, do których zadań będzie m.in. należał właśnie udział w kweście, a także pomoc powstańcom podczas oficjalnych uroczystości związanych z rocznicą zrywu. Zainteresowani wolontariatem muszą wypełnić ankietę dostępną na stronie internetowej muzeum www.1944.pl/omuzeum/news/szukamywolontariuszy i przesłać pod adresem wolontariat@1944.pl. Zbiórkę można wesprzeć także poprzez wpłaty na specjalny numer rachunku bankowego 26 1060 0076 0000 3310 0019 6191 lub wrzucając datki do skarbon ustawionych w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Mogiły zniszczone i zarośnięte

W bieżącym roku priorytetem jest remont ok. 30 grobów na Wojskowym Powązkach, z których 22 wymagają zbudowania od podstaw, a pozostałe odrestaurowania. Jak podkreślają przedstawiciele muzeum, mogiły są zniszczone i zarośnięte, czasami do tego stopnia, że są trudności z ich lokalizacją. Obecnie muzeum sprawdza stan kolejnych kwater powstańczych na Wojskowym Powązkach i na Starych Powązkach. Podjęto również starania związane z przeprowadzeniem kwerendy stanu mogił powstańców warszawskich na innych stołecznych nekropoliach, zwłaszcza na Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli. Muzealnicy oceniają, że pilnej renowacji wymaga szczególnie nagrobek plutonowego Lucjana Fludera ps. Topór, żołnierza Żywiciela w zgrupowaniu Żaglowiec, który zginął na pl. Wilsona.

Wyremontowali 53 mogiły

W latach 2004-2012 dzięki kwestom zebrano ponad 200 tys. zł. Z tych środków wyremontowano 53 zaniedbane i zniszczone mogiły powstańców warszawskich na Starych i Wojskowych Powązkach oraz na Cmentarzach Bródnowskim i Służewieckim. Najwięcej grobów odrestaurowano na Wojskowych Powązkach. Wśród wyremontowanych mogił znalazły się m.in. grób Piotra Lędziakowskiego na Starych Powązkach odrestaurowany w 2005 r. grób Juliana Kulskiego na Starych Powązkach (2006) grób rodziców oraz braci Andrzeja i Jana Romockich na Starych Powązkach (2007) grób rodziny Gąssowskich na Wojskowych Powązkach (2008) nagrobek-grób Zgrupowania Róg na Wojskowych Powązkach, pomnik Przysposobienia Obronnego Kobiet i Minerek na Starych Powązkach oraz zbiorowa mogiła 84 ofiar na Cmentarzu Bródnowskim (wszystkie wyremontowane w 2009 r.), a także grób Tadeusza i Eleonory Jasińskich na Cmentarzu Służewieckim (2010).

bf//ec