Rozłożą i złożą jak z klocków. Emilia ma być miejską szklarnią

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plPodpisanie umowy

Pawilon Emilia zostanie przeniesiony w pobliże Pałacu Kultury i Nauki - w środę władze miasta oraz przedstawiciele właściciela budynku podpisały porozumienie w sprawie wspólnej realizacji przedsięwzięcia. Jego koszt ma wynieść ok. 20 mln zł.

Demontaż pawilonu planowany jest na trzeci i czwarty kwartał 2016 r. Montaż w nowym miejscu planowany jest na lata 2017-2018.

Kilka pomysłów na "szklarnię"

- Ratujemy bardzo ważny obiekt modernistyczny, ale też nadajemy mu drugie życie - podkreślił wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak. Wyjaśnił, że podpisane porozumienie określa wzajemne relacje pomiędzy inwestorem, który przekazuje budynek, a miastem, które przyjmuje pawilon. Emilia Development dołoży do inwestycji połowę zaplanowanej kwoty, czyli 10 mln zł.

Poinformował, że nowa - stara "Emilia" stanie przed Pałacem Młodzieży, na styku z parkiem Świętokrzyskim, gdzie - jak mówił - istniejący plan zagospodarowania przewiduje budowę podobnego, ale nieco wyższego, pawilonu z przeznaczeniem na funkcję ekspozycyjną i ogród zimowy.

Ogród zimowy - jak wyjaśnił wiceprezydent - to taka "szklarnia miejska", w której "mogą dziać się bardzo różne wydarzenia kulturalne, czy społeczne, czy koncertowe". Jóźwiak powiedział, że wśród pomysłów na zagospodarowanie tego miejsca pojawił się m.in. dworzec rowerowy, palmiarnia oraz muzeum architektury.

Rozłożą i złożą jak klocki

Pomysł przeniesienia pawilonu to inicjatywa zastępcy stołecznego konserwatora zabytków Michała Krasuckiego, w odpowiedzi na - jak zaznacza ratusz - realne zagrożenie całkowitą rozbiórką budynku.

Krasucki powiedział w środę dziennikarzom, że "Emilia" zostanie zdemontowana, "jak klocki i później z klocków złożona". Wyjaśnił, że nie wszystkie elementy będą nadawały się do ponownego wykorzystania. W nowym miejscu znajdzie się charakterystyczny dach, elementy konstrukcji, schody, wystrój, co gwarantuje - w jego przekonaniu - że "Emilia" będzie w dużym stopniu tym samym obiektem, co do tej pory. Zapowiedział, że nastąpi jednak niezbędna modernizacja i dostosowanie do nowych funkcji.

- Przed nami bardzo trudny czas logistyczny, czas pracy konstruktorów, czas architektów, później oczywiście konserwatorów - mówił. Krasucki dodał, że na temat finalnego przeznaczenia obiektu odbędą się we wrześniu konsultacje społeczne. Dopiero potem - w ciągu dwóch miesięcy - opracowany zostanie projekt budowlany.

- Chcemy zaprosić warszawiaków do tego, żebyśmy wspólnie zaprojektowali nową funkcję dla Emilii, która stanie w tym miejscu" - podsumował Jóźwiak.

Miała zostać zburzona

Emilia to szklany, modernistyczny budynek, mieszczący się przy ulicy Emilii Plater 51 w Warszawie, który wraz z sąsiadującym blokiem mieszkalnym został wybudowany w latach 1967-69 według projektu Mariana Kuźniara i Czesława Wegnera. Przez dziesięciolecia mieścił salon meblowy, a przez ostatnie cztery lata - do Nocy Muzeów, kiedy z 14 na 15 maja odbyło się pożegnanie z Emilią - Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Gmach miał zostać zburzony lub - według ostatnich pomysłów - przeniesiony. W jego miejscu ma powstać nowoczesny wieżowiec.

Emilia w nowym miejscu
BBGK Architekci

PAP/b