Rozebrali stuletni słup

Warszawa

Google Street ViewRozebrali słup na Odolanach

Stał u zbiegu ul. Wschowskiej i Warneńczyka od 1910 roku. Przetrwał dwie wojny światowe, nie wytrzymał jednak remontu drogi. Stary słup energetyczny został rozebrany. Deweloper się tłumaczy. Władze dzielnicy żądają przywrócenia obiektu.

"Wyrażamy żal, iż słup stanowiący dla niektórych mieszkańców tej części Odolan pewnego rodzaju symbol uległ zniszczeniu i jednocześnie wyrażamy gotowość zrekompensowania tej szkody" – przekonują przedstawiciele spółki Waryński S.A.

W specjalnie wydanym oświadczeniu tłumaczą, że słup został usunięty przez firmę Budimex, remontującą ul. Warneńczyka. Podkreślają, że był umiejscowiony w nowo zaprojektowanym pasie drogowym i uniemożliwiał jego wykonanie.

"Stwarzał zagrożenie"

Z drugiej strony, spółka broni się złym stanem obiektu. Przekonuje, że stwarzał zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. "Ekspertyzy wykonane przez przedstawicieli firmy Budimex wykazały, że był w bardzo złym stanie technicznym, mocno skorodowany i w wielu miejscach miał skorodowane łączenia nitowane" – informuje zarząd Waryńskiego.

Burmistrza Woli tłumaczenia nie przekonują. W ydał specjalne oświadczenie w tej sprawie.

- Jestem oburzony tą sytuacją – podkreśla Krzysztof Strzałkowski. - Deweloper wprowadził Urząd Dzielnicy Wola w błąd zapewniając, że słup jest bezpieczny i został zabezpieczony w taki sposób, aby była możliwość jego ponownego ustawienia w okolicy skrzyżowania ul. Warneńczyka i Wschowskiej po zakończeniu inwestycji - dodaje.

Deweloper przyznaje, że początkowo (m.in. w mediach społecznościowych) podał nieprawdziwe wiadomości. "Omyłkowo poinformowaliśmy opinię publiczną, iż słup jest własnością firmy Innogy Polska S.A. i został przez nią usunięty i odpowiednio zabezpieczony" – informują w oświadczeniu.

Burmistrz chce odzyskać słup

Władze dzielnicy żądają od dewelopera zrekonstruowania słupa i przekazania go w ręce urzędu. - Tak abyśmy mogli replikę ustawić na pobliskim skwerze znajdującym się przy skrzyżowaniu ul. Ordona i Jana Kazimierza – dodaje Strzałkowski.

Podkreśla, że dzielnica już w marcu zaapelowała do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisanie słupa do rejestru. - Do tej pory taki wpis nie został dokonany – informuje burmistrz.

Zobacz także: "Mieszkanie plus" w Warszawie. Rozważają Odolany:

Gdzie powstaną pierwsze mieszkania z programu "Mieszkanie plus"?
TVN24 BIŚ

kw/mś