Róże wokół skweru symbolizują nadzienie

Warszawa

UD WolaSkwer Pysznych Pączków

Są na świecie rzeczy, którym większości ludzi trudno się oprzeć. Aromat świeżo zmielonej kawy czy wada wymowy Kaczora Donalda. Jedną z nich jest też zapach pączków. Tę miłość do łakoci uwieczniła Wola. Obok zabytkowej Kolonii Wawelberga przy ul. Górczewskiej powstał Różany Skwer Pysznych Pączków.

Powstanie skweru to realizacja kolejnego projektu z budżetu partycypacyjnego. Dzielnica wydała na skwer 176 tys. zł.

Różany Skwer Pysznych Pączków powstał w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowej Kolonii Wawelberga i słynnego zakładu cukierniczego – "Zagoździński”, który funkcjonuje od 1925 roku. Pączki produkowane w tej cukierni od lat uznawane są przez wielu mieszkańców Warszawy za najlepsze w mieście. Miłośnikiem pączków Zagoździńskiego był sam Marszałek Józef Piłsudski.

To miejsce jest również często odwiedzane przez turystów. – Teraz teren znajdujący się przed Kolonią Wawelberga od strony ul. Górczewskiej zyskał zupełnie nowy wygląd. Na środku skweru powstał okrągły placyk wyłożony bazaltową kostką brukową. Na placyku stanęła ławka, na której można delektować się wspaniałymi pączkami – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

Na placyku znalazła się też latarnia z nazwą skweru. Środek obiektu wysadzony jest różami, symbolizującymi nadzienie pączka. W ramach rewitalizacji skweru wymieniono okoliczne chodniki i uporządkowano zieleń wokół placu. Pojawiła się również "Ławeczka Uroczej Babci”. Zasadzono także żywopłoty i inne krzewy.

W Tłusty Czwartek kolejka po wolskie pączki rok do roku wygląda tak:

Kolejka po pączki
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

mś/pm