Rozdali prawie 18 tysięcy papierowych żonkili

Warszawa

MPWAkcja "Żonkil"

W piątek 230 wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich rozdali na ulicach Warszawy ponad 17 700 papierowych żonkili. Przypominają one o 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

- Mieszkańcy Warszawy, a także turyści, pozytywnie zareagowali na widok wolontariuszy i chętnie przyjmowali wręczane im znaczki-żonkile oraz ulotki informujące o akcji – poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego.

230 wolontariuszy

Wolontariuszy można było spotkać w najważniejszych miejscach stolicy m.in. na Trakcie Królewskim, w okolicach rotundy, Pałacu Kultury, Biblioteki Uniwersyteckiej, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich, Cmentarza Żydowskiego i placu Bankowego.

Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile" jest pierwszym międzymuzealnym projektem kierowanym do wolontariuszy i potrwa do 21 kwietnia. Wszystko po to, by przypomnieć o heroicznym powstaniu i likwidacji warszawskiego getta, która niemal położyła kres społeczności warszawskich Żydów.

Żonkil to symbol

Żonkil symbolizuje pamięć, szacunek i nadzieję. Marek Edelman, jeden z przywódców powstania w getcie, co roku składał przed Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet z żonkili.

Sprawdź program obchodów rocznicy powstania w getcie

Related content

b//ec