Rozbudują spalarnię za miliard złotych. Trzy lata prac

Warszawa

MPOTak ma wyglądać spalarnia

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wybrało firmę, która ma rozbudować spalarnię na Targówku. Mocno opóźniona inwestycja zostanie zakończona najwcześniej pod koniec 2021 roku.

Shanghai Electric Power Construction ma zmodernizować i rozbudować spalarnię

Umowa w listopadzie?

Chodzi o zakład u zbiegu Zabranieckiej i Gwarków. Firma za swoje prace chce 1,04 miliarda złotych.

"W ramach weryfikacji i oceny ofert wzięto także pod uwagę efektywność energetyczną urządzeń, okres gwarancji na urządzenia i montaż technologiczny oraz dyspozycyjność roczną instalacji. Warszawski zakład ma zostać rozbudowany w oparciu o tzw. standard BAT (Best Available Technology) z wykorzystaniem najlepszych dostępnych technologii, stąd chińska propozycja spełnia także wymóg rygorystycznych parametrów emisji, znacząco korzystniejszych od wymaganych prawem norm" - podaje MPO.

Jak zapewnia Piotr Karczewski z MPO, podpisanie umowy zaplanowano na listopad, "biorąc pod uwagę potencjalne odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej".

Trzy oferty

W przetargu brały udział również konsorcjum firm Astaldi i TM.E., które zaproponowało ponad 2,1 miliarda złotych. Nieco tańszą, opiewającą na ponad 1,7 miliarda, zaoferowało konsorcjum spółek CNIM, CNIM Poznań i PORR.

Każda z trzech propozycji przekraczała budżet, jaki na inwestycję planowało wydać miasto, czyli niecały miliard, a dokładnie 999 559 430,60 złotych brutto.

Rozbudowany i zmodernizowany Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie ma zacząć działać po trzech latach od wejścia wykonawcy na plac budowy. Rocznie obiekt będzie mógł przekształcać w prąd i ciepło ponad 305 tysięcy ton zmieszanych odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu oraz wytwarzać energię odpowiadającą zapotrzebowaniu kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych.

ZUSOK będzie posiadał między innymi zielone dachy. Zaprojektowano też ścieżkę edukacyjną przebiegającą przez cały zakład.

Opóźniona inwestycja

Ważna inwestycja ma spore opóźnienie. Przetarg, którego efekty właśnie zaprezentowano, miał zostać ogłoszony w grudniu 2016 roku, co przesunęło się na maj 2017. Podobnie było z datą zamknięcia przetargu - określoną wstępnie na sierpień, potem na listopad i grudzień ubiegłego roku.

CZYTAJ WIĘCEJ O INWESTYCJI I PROBLEMACH Z JEJ BUDOWĄ

Termin składania ofert przełożono na 18 grudnia Mateusz Dolak/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

ran/pm