Rozbudują sieć ciepłowniczą. "Może poprawić się powietrze"

Warszawa

W 2017 r. planowana jest budowa kolejnych ponad 20 kilometrów miejskiej sieci ciepłowniczej - powiedział we wtorek wiceprezydent stolicy Michał Olszewski. W przyszłości do stołecznego ciepłociągu ma zostać podłączony m.in. Pruszków.

- W 2017 r. planowana jest budowa kolejnych ponad 20 kilometrów miejskiej sieci ciepłowniczej - powiedział we wtorek wiceprezydent stolicy Michał Olszewski. W przyszłości do stołecznego ciepłociągu ma zostać podłączony m.in. Pruszków.Inwestycje, jak mówił Olszewski, mają być realizowane głównie na terenach, które dzisiaj nie mają dostępu do sieci ciepłowniczej. Dodał, że trwa jednocześnie proces modernizacji sieci ciepłowniczej.

"Kilka kotłowni przed nami"

- Obecnie inwestycje dotyczą tych dzielnic, które mają największe problemy z jakością powietrza, czyli m.in. Ursusa. Kolejne projekty, które mają być realizowane w najbliższym czasie to Targówek, Białołęka, częściowo Wawer, ale w przypadku Wawra liczymy bardziej na realizację projektów zamieniających paliwa stałe na gaz - powiedział Olszewski.Dodał, że celem inwestycji jest zwiększenie przyłączeń, ale także likwidacja lokalnych źródeł emisji zanieczyszczeń.- Z tych lokalnych źródeł emisji, które mamy, część już udało się wyeliminować, np. pojedyncze kotłownie, czy chociażby w ubiegłym roku elektrociepłownię Ursus, która była bardzo emisyjnym źródłem. Teraz kilka kotłowni na Skoroszach przed nami, kilka projektów dotyczących eliminowania źródeł emisji na Pradze Północ, Pradze Południe, Targówku i Białołęce - zaznaczył wiceprezydent.Do najważniejszych inwestycji w 2016 r. należy przyłączenie osiedla Ursus Niedźwiadek. Dzięki temu w przyszłości możliwe będzie ułożenie sieci dalej na zachód, w kierunku Pruszkowa. - Jest to jeden z niewielu projektów na terenie kraju, gdzie sieć ciepłownicza wychodzi poza granice miasta - powiedział Olszewski.

Ratusz dopłaci do wymiany pieca. Wnioski przyjmuje od dziś

Poprawia jakości powietrza?

Jak wyjaśnił, w Pruszkowie funkcjonuje obecnie elektrociepłownia, która jest w okresie przejściowym, jeśli chodzi o dostosowanie się do norm unijnych. Elektrociepłownia byłaby wykorzystywana jako źródło dodatkowe podczas dużych mrozów, a stały dostęp ciepła pochodziłby z miejskiej sieci ciepłowniczej.Dzięki tej inwestycji mniej może poprawić się jakość powietrza w Warszawie, ponieważ część zanieczyszczeń dociera do stolicy z gmin położonych na zachód, takich jak Pruszków - wyjaśnił Olszewski. Podkreślił, że wszystkie inwestycje w sieć ciepłowniczą to są projekty wieloletnie.

Zobacz, jak smog szkodzi zdrowiu. "Jakbyś palił trzy papierosy dziennie" - materiał programu "Czarno na Białym":

Zabójcze środowisko
TVN24

PAP/ran/pm