Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Rozbłysły miliony światełek. Warszawa czaruje przed świętami

Warszawa

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plŚwiąteczna iluminacja rozświetliła stolicę

27-metrowa choinka na pl. Zamkowym i świąteczne lampki na Trakcie Królewskim rozświetliły w sobotę po godz. 17 warszawskie ulice. W trakcie "Wielkiej iluminacji" zespół Mazowsze zaśpiewał ulubione kolędy, a prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz złożyła mieszkańcom świąteczne życzenia.

Świąteczna iluminacja rozświetliła Warszawę. Na pl. Zamkowym i Krakowskim Przedmieściu zebrały się tłumy mieszkańców, zaś najmłodsi warszawiacy pomogli w znalezieniu komety, która dała sygnał do rozświetlenia choinki. Na tym jednak atrakcje się nie skończyły. Na pl. Zamkowym wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza, zatańczyły dzieci z zespołu Fasolki, a zespół Mazowsze wspólnie z mieszkańcami stolicy zaśpiewał ulubione kolędy. Pl. Zamkowy odwiedził także św. Mikołaj. Po rozświetleniu choinki, świąteczne lampki rozbłysnęły także na Trakcie Królewskim, aż do Wilanowa. Jak informuje ratusz, na 20-kilometrowum szlaku zamontowano łącznie około dwa miliony światełek.

Ponadto, z pl. Zamkowego do ronda de Gaulle’a wyruszyła parada m.in. ze św. Mikołajem i zespołem Mazowsze.

Dekorowanie pierniczków

Oprócz tego, w sobotę, już od godz. 15 do 19 w specjalnie przygotowanym namiocie na pl. Zamkowym będzie można własnoręcznie udekorować pierniczki i zabrać je jako choinkową ozdobę do domu. Miasto zachęca także do przygotowywania w sobotę świątecznych życzeń na tradycyjnych kartkach. Do wszystkich życzeń dołączy się Warszawa, na miejscu zostanie przybity okolicznościowy stempelek i pocztówka będzie gotowa do wysłania. W namiocie świątecznym zostanie uruchomiony punkt dla osób słabowidzących i niewidomych, w którym podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni "Nowa praca niewidomych" będą pisać kartki świąteczne w alfabecie Braille'a.

Morze ludzi na Krakowskim Przedmieściu
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

"Wielka iluminacja"

Kto nie zdąży w sobotę napisać pozdrowień będzie jeszcze mógł to zrobić: 6 grudnia, na Krakowskim Przedmieściu przy Domu Polonii, w godz. 12-20 i 12 grudnia, na Jarmarku Świątecznym przy Stadionie Narodowym, w godz. 10-20. Ratusz zachęca także wszystkich mieszkańców do fotografowania rozświetlonego świątecznymi ozdobami Starego Miasta i Traktu Królewskiego, by w ten sposób powstał reportaż z „Wielkiej iluminacji” oczami jej uczestników.

Iluminacja na Krakowskim Przedmieściu
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

PAP/ran/jk