Najnowsze

Rozbito gang produkujący papierosy. "Działali bardzo profesjonalnie"

Najnowsze

Zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów
Zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosówCBŚP
wideo 2/2

Na 22 miliony złotych strat mogła narazić Skarb Państwa grupa przestępcza, produkująca na Mazowszu nielegalnie papierosy. Zatrzymano 14 osób, wśród których jest 10 obywateli Ukrainy i 4 Polaków. Grozi im do 10 lat więzienia.

Jak poinformowała rzeczniczka warszawskiej prokuratury regionalnej Agnieszka Zabłocka-Konopka, grupa przestępcza działała bardzo profesjonalnie, wykorzystując specjalistyczne linie produkcyjne. Nielegalnie wytworzone wyroby tytoniowe miały trafić między innymi na rynek Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Fabryka w powiecie otwockim

Dziesięciu obywatelom Ukrainy i czterem Polakom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej "zajmującej się nielegalnym wytwarzaniem wyrobów tytoniowych znacznej wartości oraz oznaczaniem ich podrobionymi znakami towarowymi".

Jak podkreślają śledczy, grupa posiadała nielegalną, bardzo profesjonalnie zorganizowaną fabrykę papierosów na terenie powiatu otwockiego. Działały w niej dwie linie do produkcji wyrobów tytoniowych.

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji Iwona Jurkiewicz powiedziała, że ogromna hala podzielona była na kilka pomieszczeń. Znajdowały się w nich nowoczesne maszyny do produkcji i do pakowania papierosów. W kontenerach przygotowane były również pomieszczenia socjalne, kuchnia, łazienka oraz sypialnie. - Dzięki temu pracownicy nie musieli wychodzić na zewnątrz, nie zdradzając jednocześnie swojej obecności w hali. W jednym z pomieszczeń znajdował się też agregat prądotwórczy.

1,5 miliona papierosów, 21 ton tytoniu

Na miejscu zabezpieczono ponad 1,5 miliona papierosów z podrobionymi znakami towarowymi znanych, światowych marek i 21 ton tytoniu do palenia, tzw. krajanki. Sama szacowana wartość zabezpieczonych maszyn wykorzystywanych do nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych wynosi 2,5 milionów złotych. Natomiast - jak podkreślają śledczy - wartość zabezpieczonego tytoniu i nielegalnych papierosów to nie mniej niż 16 milionów.

Według nich działanie grupy od co najmniej lipca 2017 roku, naraziło Skarb Państwa na straty - wynikające z uszczupleń w podatku akcyzowym i w podatku VAT - wynoszące ponad 22 milionów złotych.

13 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. "W odniesieniu do obywateli Ukrainy, konieczność zastosowania tymczasowego aresztowania uzasadniona była także uzasadnioną obawą ukrywania się przed organami ścigania i Wymiaru Sprawiedliwości, w szczególności że podejrzani nie mieli w Polsce żadnego stałego miejsca zamieszkania oraz nie byli nigdzie zameldowani" - poinformowała prokurator Zabłocka-Konopka. "Tym samym uzasadniona była obawa ucieczki z terytorium Polski lub też skutecznego ukrycia się w przypadku zastosowania środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym" - dodała.

Więzienie i grzywna

Członkom grupy grozi do 10 lat więzienia, a także ponad 28 milionów złotych grzywny.

Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Postępowanie w tej sprawie prowadzi wspólnie kilka jednostek: Prokuratura Regionalna w Warszawie, a także Centralne Biuro Śledcze Policji, przy udziale funkcjonariuszy warmińsko-mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Olsztyna.

PAP/kw/pm

Pozostałe wiadomości