Rozbili głowę anioła z Ząbkowskiej

Warszawa

Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plZniszczony anioł na Ząbkowskiej

Słynne niebieskie aniołki z ulicy Ząbkowskiej na Pradze Północ znów zostały zaatakowane przez wandali. – Sprawa została przekazana policji – mówi rzeczniczka urzędu dzielnicy.

- Największy z trzech aniołów ma uszkodzoną główkę. Z przodu jest lekko porysowana, z tyłu potłuczona. Pozostałe dwa aniołki są w nienaruszonym stanie – informuje Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Rzeczniczka urzędu dzielnicy tłumaczy, że władze Pragi Północ znają sprawę. – Aniołki zostały zniszczone kilka tygodni temu. Zgłosiliśmy to na policję. Funkcjonariusze zabezpieczyli monitoring i prowadzą postępowanie – mówi Barbara Domańska.

Dzielnica planuje naprawę

Urząd planuje naprawę aniołków. - Musimy się porozumieć z autorem tej rzeźby i wtedy będziemy mogli mówić o szczegółach – dodaje rzeczniczka.

To nie pierwszy raz, kiedy praskie aniołki są demolowane. Podobną informację przekazywaliśmy na tvnwarszawa.pl w lutym. Wówczas wandale przewrócili rzeźby, uszkodzili figurki aniołów i cokół, na których są zamieszczone.

Jeszcze tego samego dnia dzielnica naprawiła szkody. Sprawa została przekazana policji, a winowajcy ukarani mandatami. W tym przypadku sprawa wciąż nie została rozstrzygnięta, choć niebieskie anioły zniszczono już w kwietniu.

Skąd to opóźnienie? - Czekamy, aż policja zakończy swoje czynności – mówi Domańska. Dodaje też, że w lutym naprawa aniołów była łatwiejsza. - Rzeźby były przewrócone, wystarczyło je postawić. Teraz sprawa jest znacznie trudniejsza. Największy anioł z tyłu ma obtłuczoną główkę. Trzeba to odbudować – tłumaczy.

Koszty odbudowy mają zostać oszacowane po zakończeniu postępowania policji.

Niebieskie aniołki są wykonane z żywicy. Ustawiono przy Ząbkowskiej (niedaleko Targowej) w czerwcu 2010 roku. Autorem jest Marek Sułek, rzeźbiarz z Kamionka.

ZOBACZ ZDEWASTOWANE ANIOŁY W LUTYM

Zdewastowane aniołki
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

kw/sk