Rozbierają stary biurowiec, mieszkańcy pytają o azbest

Rozbiórka budynku przy Miedzianej
Rozbiórka budynku przy Miedzianej
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Rozbiórka budynku przy MiedzianejLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

U zbiegu Miedzianej i Pańskiej trwa rozbiórka starego biurowca. - Budynek zawiera azbest, a pył niesie się na okolicę - napisał zaniepokojony mieszkaniec na Kontakt 24. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zapewnia, że nie ma powodu do obaw.

O rozbiórce przy Miedzianej zaalarmował nas czytelnik. - Pracownicy chodzą w kombinezonach i maskach. Budynek zawiera azbest, nie jest niczym zabezpieczony, a przecież to wielka trucizna - czytamy w mailu do redakcji.

Dodał też, że pył z placu rozbiórki niesie się w kierunku ulicy i pobliskich zabudowań.

Na miejscu był nasz reporter. - Faktycznie teren rozbiórki jest jedynie wygrodzony blaszanym ogrodzeniem od chodnika. Nie widać tu żadnych zabezpieczeń, które zatrzymywałyby pył unoszący się podczas prac rozbiórkowych - opisywał Lech Marcinczak z tvnwarszawa.pl.

"Nie ma żadnego zagrożenia"

Informację o tym, że budynek przy Miedzianej posiada azbestowe elementy potwierdził powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Zapewnił też, że prowadzone przy Miedzianej prace nie mają szkodliwego wpływu na zdrowie mieszkańców.

- Kontrolowaliśmy tę budowę i wszystko jest w porządku, nie ma żadnego zagrożenia. Azbest jest utylizowany przez specjalistyczną firmę - mówi Andrzej Kłosowski.

Może osiadać w płucach i powodować raka

Kiedy i dlaczego azbest może być niebezpieczny dla zdrowia?

- Azbest jest minerałem, którego cząstki składają się z cieniutkich igiełek połączonych ze sobą równolegle. W okolicznościach oddziaływania mechanicznego - cięcia, łamania, kruszenia - mogą się one oddzielać i rozwłókniać na coraz cieńsze igiełki, o coraz mniejszym przekroju. Wtedy mogą przedostawać się do atmosfery. Im one są cieńsze, tym łatwiej się unoszą i przemieszczają - wyjaśnia profesor Piotr Woyciechowski z Instytutu Inżynierii Budowlanej Politechniki Warszawskiej.

I dodaje, że wówczas cząsteczki azbestu mogą trafiać do naszych dróg oddechowych i osiadać w płucach. A to jest groźne dla naszego zdrowia, ponieważ ich mechaniczne oddziaływanie na nasze komórki może powodować nowotwory.

- Takie cząsteczki zawieszone w atmosferze nie są trujące chemicznie, nie przedostają się do krwiobiegu - zaznacza profesor.

Azbest w ścianach budynków nie jest dla nas niebezpieczny, dopóki nie zostanie naruszony. - Kiedy jest uwięziony w materiale budowlanym i na przykład powierzchniowo zabezpieczony innym materiałem, to w żaden sposób nie oddziałuje on na nasze zdrowie. Nie jest promieniotwórczy, toksyczny, nie wydziela żadnych oparów czy gazów - podkreśla Woyciechowski.

Profesor zwraca też uwagę na to, że rozbiórkę i utylizację elementów zawierających ten minerał regulują przepisy.

- Do wykonywania robót rozbiórkowych tam, gdzie są elementy azbestowe, trzeba mieć specjalne uprawnienia, środki ochrony osobistej i odpowiednie przeszkolenie. To samo tyczy się tego, co dzieje się z materiałem porozbiórkowym. Reguluje to ustawa o odpadach. Azbest jest ujęty w katalogu materiałów niebezpiecznych i jego utylizacja wymaga przestrzegania szeregu procedur - podkreśla profesor.

kk//ec

Pozostałe wiadomości

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów. Wiedzą też ilu spacerowiczów interesuje się "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów. Wiedzą też ilu spacerowiczów interesuje się "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl