Najnowsze

Rowery Veturilo znikną za dwa tygodnie

Najnowsze

archiwum TVNVeturilo zniknie za dwa tygodnie

Jeszcze przez około dwa tygodnie warszawiacy mogą korzystać z miejskiej wypożyczalni rowerów. Później rowery Veturilo znikną na zimę.

- W nocy z 30 listopada na 1 grudnia stacje zostaną wyłączone i rozpocznie się zabieranie rowerów z ulic. Według umowy system zostanie z powrotem uruchomiony 1 marca przyszłego roku - informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Jak podał pod koniec października ZTM, miejskie rowery, od czasu inauguracji systemu w 2012 r., były wypożyczane ponad 4 miliony razy.

Veturilo w liczbach

Do końca października w sezonie 2014 rowery były wypożyczane już ponad 1,8 milion razy. O prawie 90 tysięcy wzrosła liczba zarejestrowanych użytkowników. Pod koniec października było ich 290665.

Średni czas przejazdu przez użytkowników rowerem miejskich wynosi ok. 25 minut. W tym czasie rowerzyści pokonują dystans ok. 1,7 km.

Jak informują urzędnicy, najaktywniejszy użytkownik w Warszawie wypożyczał rower 1 134 razy.

Najpopularniejsze stacje

Najpopularniejsze stacje Veturilo w ciągu ostatnich miesięcy: Al. Niepodległości – Batorego - 2,4 proc. wszystkich wypożyczeń i zwrotów, Rondo Waszyngtona - Stadion Narodowy - 1,7 proc., Arkadia - 1,6 proc.

Najpopularniejsze stacje Bemowo Bike w ciągu ostatnich miesięcy: Ratusz Bemowo – 17 proc., Fort Bema – 9 proc.

Dwa lata z Veturilo

System miejskich rowerów Veturilo ruszył w 2012 roku. W pierwszej kolejności powstało 69 stacji (w tym 11 systemu Bemowo Bike) w Śródmieściu, na Bielanach, na Ursynowie i na Bemowie. Potem system zaczął się rozrastać. Ostatni raz ZTM uruchomił nowe stacje w drugie urodziny Veturilo.

Obecnie w Warszawie jest ponad dwieście miejsc, gdzie można wypożyczyć miejski rower.

Osoby, które chcą korzystać z wypożyczalni, muszą zarejestrować się na stronie www.veturilo.waw.pl. Po podaniu swoich danych i numeru telefonu należy zapłacić 10 zł, aby aktywować konto. Gdy chcemy wypożyczyć rower, podajemy swój numer telefonu oraz pin, który otrzymamy podczas rejestracji. Veturilo - oznacza w esperanto transport, środek transportu i trenowanie.

Tak świętowano drugie urodziny:

Tort dla Veturilo na pierwsze urodziny
Tort dla Veturilo na pierwsze urodzinyMarcin Gula / tvnwarszawa.pl

su/ran

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN

Pozostałe wiadomości