Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

Rowery Veturilo mają branie. Rekord na otwarcie sezonu

Najnowsze


Warszawski system miejskich rowerów wystartował w środę 1 marca. W ciągu pierwszych pięciu dni mieszkańcy wypożyczyli rowery aż 51 075 razy. To absolutny rekord – cieszy się firma Nextbike. I podkreśla – jeszcze nigdy rowery nie cieszyły się takim wzięciem na inaugurację sezonu.

Szczególne zainteresowanie rowerami dało się zauważyć w ostatnią sobotę, kiedy w Warszawie świeciło piękne słońce i było całkiem ciepło. System odnotował wówczas 20 344 wypożyczeń, co stanowi rekord dzienny nie tylko w skali Warszawy, ale i całej Polski. Ogółem w weekend (4 i 5 marca) wypożyczeń było 34 079.

– Uruchomienie piątego największego systemu rowerowego w Europie z mnóstwem nowinek technicznych było olbrzymim wyzwaniem, ale entuzjastyczne przyjęcie Veturilo 2.0 udowadnia nam, że było warto – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

"Choroby wieku dziecięcego"

Wojtkiewicz przyznaje, że niektóre rozwiązania mogą wymagać poprawy ze strony działu technicznego. Sami użytkownicy zaś – jak podkreśla – potrzebują czasu na opanowanie zasad zmodyfikowanego systemu. - Zapewniamy, że pracujemy non-stop, by zapewnić optymalne i bezproblemowe działanie Veturilo – przekonuje.

Kłopoty z rowerami faktycznie się zdarzały. Dotyczyły między innymi aplikacji, która miała problemy z nawiązaniem połączenia. Szwankowały też elektroniczne zamki. - Miałem problem z zostawieniem roweru na stacji przy pl. Krasińskich. Zamki w stojakach nie chciały go "przyjąć", choć próbowałem kilka razy. W końcu musiałem zamknąć rower na kłódkę - relacjonował w czwartek rano Andrzej Rejnson, dziennikarz tvnwarszawa.pl.

Pracownicy infolinii Nextbike Polska potwierdzili, że użytkownicy rowerów zgłaszają tego typu usterki. Zapewnili jednak, że w ciągu kilku dni sytuacja się poprawi.

Jak przyznał na naszym portalu rzecznik Zarządu Dróg Miejskich, każdy system w takiej skali może przechodzić "choroby wieku dziecięcego". - Nie da się w pełni przetestować jego działania bez jego uruchomienia, czyli przekazania go w ręce rzeszy użytkowników – podkreślał Mikołaj Pieńkos.

Szósta edycja

W tym roku rowery miejskie Veturilo wyjechały na ulice stolicy już po raz szósty. Tegoroczna edycja różni się od poprzednich. Liczba stacji zwiększyła się do 316, zaś samych rowerów do ponad 4,6 tys. Rozbudowana została sieć rowerków dziecięcych, do 45 wzrosła też liczba tandemów.

Modyfikacji uległy też same pojazdy: mają nowe siodełka (żelowe i nieprzemakalne), wyższą kierownicę i większy kosz.

A to nie koniec nowości. 1 czerwca system ma zostać rozbudowany o setkę rowerów elektrycznych. Next Bike zamierza rozlokować 10 takich stacji w Warszawie, głównie w okolicy Skarpy Wiślanej.

ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁA INAUGURACJA ROWERÓW MIEJSKICH:

Urzędnicy ratusza o veturiloLech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

kw/pm

Źródło zdjęcia głównego: Nextbike Polska