Rowerowy weekend: Masa Krytyczna i maraton

Warszawa

ZDMRowerzyści wystartują z Parku Agrykola

Nadchodzący weekend upłynie pod znakiem rowerów. W piątek na stołeczne ulice wyjedzie Warszawska Masa Krytyczna, a w sobotę kolarze ruszą na kilka tras Skandia Maraton Lang Team.

Kwietniowa Masa przejedzie pod hasłem "Rowery na buspasy". Jak tłumaczą organizatorzy, rowerzystów na warszawskich ulicach jest coraz więcej, ale na nie wszędzie mogą jeździć bezpiecznie.

Warszawscy urzędnicy utrzymują, że jazda środkowym pasem, gdy z jednej strony wyprzedzają nas samochody, a z drugiej autobusy, jest bezpieczniejsza niż jazda po buspasie – punktują cykliści i powtarzają swój postulat: rowery na buspasy.

Trasa przejazdu:

plac Zamkowy, Miodowa, Kapucyńska, al. Solidarności, pl. Bankowy, Andersa, Mickiewicza, pl. Wilsona, Krasińskiego, Wybrzeże Gdyńskie, Gwiaździsta, Podleśna, Podczaszyńskiego, Perzyńskiego, Broniewskiego, Reymonta, Powstańców Śląskich, Wrocławska, Radiowa, Dywizjonu 303, Obozowa, Deotymy, Elekcyjna, Wolska, al. Solidarności, Towarowa, pl. Zawiszy, al. Jerozolimskie, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, plac Zamkowy

MASA KRYTYCZNA - PIĄTEK - start jak zwykle na pl. Zamkowym, o godzinie 18.00

Trasa Masy Krytycznej
mat. organizatora

W sobotę maraton

W sobotę z Parku Agrykola wystartuje wyścig Skandia Maraton Lang Team. Współorganizuje go Zarząd Dróg Miejskich, który u podnóża Zamku Ujazdowskiego ustawi miasteczko rowerowe.

- Chcemy promować tym wyścigiem Warszawę, jako miasto przyjazne rowerzystom - mówi Adam Sobieraj, rzecznik prasowy ZDM.

Żeby wystartować, trzeba mieć jedynie rower i kask. Zawodnik otrzyma numer startowy z wbudowanym chipem, dzięki czemu jego czas zostanie dokładnie zmierzony.

Do wyboru są cztery dystanse:

- rodzinna parada (6 km),

- mini (38 km),

- medio (60 km),

- dystans dla wytrwałych - grand fondo (81 km).

Chodnikiem i wzdłuż Wisły

Jak przekonują organizatorzy, cykliści nie utrudnią życia warszawiakom.

- Jedynym utrudnieniem dla ruchu pieszego i kołowego będzie wyłączenie części chodnika ulicy Czerniakowskiej, w związku z koniecznością pokonania kładki przez zawodników – informuje ZDM.

Zawodnicy z Agrykoli przejadą wzdłuż Czerniakowskiej, dalej Nehru i wałem nad Wisłę. Trasa wieść będzie przez Zawady i Okrzeszyn do Konstancina-Jeziorny. Nieopodal Gassów zawodnicy wrócą nad Wisłę.

- Jedziemy w normalnym ruchu i zawodnicy muszą się stosować do obowiązujących przepisów – mówi Lech Piasecki, który jest odpowiedzialny za trasę. - W newralgicznych miejscach służby będą pomagały uczestnikom, tak, żeby nie wypaczać rywalizacji sportowej – dodaje.

Kliknij, by zobaczyć trasę na mapie w dużej rozdzielczości

Trasa maratonu rowerowego
mat. organizatora

MARATON ROWEROWY - SOBOTA - start o godz. 11.00. Pierwsi zawodnicy spodziewani są na mecie o 13.00

Co prawda zakończyły się już zapisy internetowe, ale wciąż zgłosić się można w biurze zawodów w Parku Agrykola. Biuro będzie otwarte dzień przed zawodami w godzinach 16.00 – 19.00, oraz w dniu zawodów od 8.00 do 10.30.

wp/roody