Rowerem z Bemowa na Pragę. Budują ważną drogę rowerową


Drogowcy rozpoczęli budowę drogi rowerowej wzdłuż Kasprzaka. Równocześnie ogłosili przetarg na drugi etap inwestycji - na Połczyńskiej. W efekcie powstanie 12-kilometrowy odcinek z Bemowa na Pragę przez Wolę i Śródmieście. Zyskać mają też piesi.

Po południowej stronie ulic Kasprzaka, Wolskiej i Połczyńskiej powstanie 2,5-kilometrowy odcinek drogi rowerowej. Prace rozpoczęły się przy skrzyżowaniu z Ordona, gdzie dziś kończy się ścieżka łącząca Wolę ze Śródmieściem.

Dwa etapy równocześnie

Pierwszy etap prac zakończy się na skrzyżowaniu z Dźwigową oraz Powstańców Śląskich. "Tam również nowo powstająca trasa połączona zostanie z już istniejącą infrastrukturą, czyli pasami rowerowymi na Dźwigowej oraz drogą rowerową na Powstańców Śląskich. Budowa, która właśnie się rozpoczęła, potrwa do czerwca 2018 roku" - podaje Zarząd Dróg Miejskich.

Urzędnicy zapewniają przy tym, że równocześnie będzie powstawał kolejny odcinek tej trasy, po południowej stronie Połczyńskiej na zachód od Dźwigowej aż do granicy miasta.

"Inwestycja połączy się z budowaną obecnie na zlecenie Urząd Dzielnicy Bemowo drogą rowerową po północnej stronie Połczyńskiej od ul. Powstańców Śląskich do ul. Szeligowskiej. Dopiero po ukończeniu wszystkich prac ten odcinek, wybrany do realizacji przez mieszkańców w ramach budżetu partycypacyjnego, zyska pełną przejezdność. Budowa zakończy się na wysokości ulicy Gierdziejewskiego, gdzie jest już gotowa infrastruktura rowerowa" - tłumaczą drogowcy.

ZDM szuka wykonawcy tych prac, termin składania ofert mija 23 listopada. Jeżeli wykonawcę uda się znaleźć w pierwszym terminie, prace zakończą się w lipcu 2018 r.

Po zakończeniu tych etapów rowerzyści zyskają 12-kilometrowy odcinek drogi. Trasa przebiegać będzie z Bemowa na Pragę przez Wolę i Śródmieście.

Drzewa, podpórki, przejścia dla pieszych

Drogowcy zapewniają, że tam, gdzie jest to możliwe, przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów zostaną wyniesione, czyli poprowadzone po grzbiecie progu zwalniającego.

Przebudowane zostanie również skrzyżowanie Połczyńskiej z Tkaczy i Rotundy. Wyznaczone zostaną przejazdy rowerowe przez wszystkie ramiona skrzyżowania oraz powstanie brakujące przejście dla pieszych po jego zachodniej stronie.

"Na skrzyżowaniach z sygnalizacją zostaną zamontowane specjalne podpórki dla rowerzystów ułatwiające oczekiwanie na zielone światło. Łącznie w ramach obydwu etapów inwestycji wzdłuż ulic posadzonych zostanie ponad 400 nowych drzew oraz dziesiątki tysięcy krzewów. Remont przejdą chodniki, które zostaną wykonane z estetycznych betonowych płyt 50 × 50 cm" - informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Czytaj też o budowie metra na Woli:

[object Object]
Kamień węgielny wmurowano 11 sierpniaLech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

kz/b

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości