Rowerem przy piaskarni. Wydłużą nadwiślańską ścieżkę

[object Object]
Michał Olszewski o przedłużeniu ścieżkiTVN24
wideo 2/4

Urzędnicy od zieleni dogadali się z tymi od wody. Dzięki porozumieniu ścieżką pieszo-rowerową na praskim brzegu będzie można dotrzeć do mostu Siekierkowskiego. Teraz szlak urywa się przed mostem Łazienkowskim.

Zgodnie z przyjętym przez miasto założeniem, inwestycje nad Wisłą prowadzone są głównie po lewej stronie miasta. Prawy brzeg ma zostać dziki. Ale nie oznacza to całkowitego braku działań. W pawilonie przy plaży Poniatówce zacznie działać MOSiR, na Żeraniu techniczny most elektrociepłowni przerobiono na potrzeby rowerzystów, a na Golędzinowie w ciągu dwóch lat ma stanąć wyjątkowy budynek-głaz.

Między mostem a mostem

- Mamy dwie duże trasy, które powstały wzdłuż Wisły: po lewej stronie Nadwiślański Szlak Rowerowy czynny już od trzech lat, a po drugiej szlak wzbogacony w zeszłym roku o most nad Kanałem Żerańskim, który pozwala przejechać od Jabłonny aż do Gocławia. W tym roku ruszają kolejne prace, żeby tę trasę przedłużyć jeszcze dalej w stronę Wawra – wspomniał niedawno podczas konferencji prasowej Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

To długo wyczekiwana przez rowerzystów zapowiedź. Dziś, jadąc na południe, po dotarciu do mostu Łazienkowskiego (on także wzbogaci się o kładkę dla cyklistów) można zrobić pętlę albo dojechać do Wału Miedzeszyńskiego i tam kontynuować jazdę: po chodniku (co wybiera wielu rowerzystów) albo legalnie, po ścieżce, ale to wymaga przejechania na drugą stronę drogi. Bez względu na wybrany wariant, jazda wzdłuż głośnej, ruchliwej, sześciopasmowej ulicy do przyjemności raczej nie należy. Stąd decyzja o przedłużeniu ścieżki nad rzeką.

Jej dokładny przebieg nie został jeszcze określony. - W ciągu miesiąca zamówimy projekt ścieżki. Będzie przebiegać od mostu Łazienkowskiego do okolic mostu Siekierkowskiego, a dokładniej do wysokości ul. Fieldorfa - potwierdza nam Mariusz Burkacki z Zarządu Zieleni. Pewne jest, że - tak jak na wcześniejszym odcinku - będzie to ścieżka z naturalną, z mineralną nawierzchnią.

Bez kompromisu

Przedłużenie szlaku wymagało zgody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które tuż za mostem Łazienkowskim prowadzi piaskarnię (tak, tak, u wodociągowców można kupić piasek z Wisły, cena za tonę - 10 złotych). - Doszliśmy do porozumienia. MPWiK zgodziło się na przeprowadzenie ścieżki przez teren piaskarni - informuje Burkacki.

Ci sami wodociągowcy pozostają nieprzejednani w kwestii podobnej inwestycji po drugiej stronie rzeki. Przy Czerniakowskiej, między Zaruskiego a Mikkego, mają dość duży teren, który rowerzyści muszą objeżdżać przy ulicy. Działania nad "zmiękczeniem" władz miejskiej spółki w tej sprawie trwają co najmniej od kilku lat. Nic z tego - wodociągowcy konsekwentnie odmawiają poprowadzenia ścieżki dla jednośladów skrajem ich gruntu. I nie zanosi się na to, aby w najbliższym czasie mieli zmienić zdanie.

- Zbiornik Czerniakowski jest elementem układu technologicznego Zakładu Centralnego, dostarczającego wodę do ponad 70 proc. naszych odbiorców i tak jak inne nasze obiekty objęty jest ścisłym nadzorem - tłumaczy nam rzeczniczka MPWiK Marzena Wojewódzka. Dlaczego zbiornik jest tak ważny? - Jest w nim gromadzona woda wydobywana spod dna Wisły, która potem jest tłoczona dalej, do innych zakładów w celu uzdatniana - odpowiada rzeczniczka. Dodaje, że na zamkniętym terenie są także "wały przeciwpowodziowe, budynki, infrastruktura wodociągowa i poruszają się po nim pojazdy".

Kolejny odcinek

Krótko mówiąc, obszar przy Wisłostradzie wodociągowcy postrzegają strategicznie i nie chcą tam nieproszonych gości. Całą nadzieję należy więc lokować po drugiej stronie rzeki. Jak zdradza nam Burkacki, ratusz i dzielnica analizują już możliwość dalszego przedłużania szlaku do Wawra.

- Jest to jeszcze w fazie koncepcyjnej. Rozważane są różne warianty. Może się okazać, że będzie to ciąg pieszo-rowerowy lub tylko ścieżka piesza. Koncepcja powstaje z poszanowaniem walorów ekologicznych miejsca (bez wycinek drzew - red.). Chodzi o teren od mostu Siekierkowskiego do plaży Romantyczna (u wylotu ul. Rychnowskiej) - podsumowuje urzędnik Zarządu Zieleni.

Jeszcze w czerwcu ma zostać otwarty nowy odcinek nadwiślańskiego bulwaru na śródmiejskim brzegu: od mostu Świętokrzyskiego do Karowej, a w wakacje następny: do mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Jednocześnie trwa konkurs na projekt bulwaru na odcinku od pomnika Syreny do Portu Czerniakowskiego. Koncepcje pracowni architektonicznych są właśnie oceniane przez komisję, w skład której weszli m.in. wiceprezydent stolicy Michał Olszewski, dyrektor Zarządu Zieleni Marek Piwowarski czy wicedyrektor Bura Architektury Wojciech Wagner.

Wiceprezydent Michał Olszewski o bulwarach
Wiceprezydent Michał Olszewski o bulwarachTVN24

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Kroczewie koło Płońska na terenie parku znaleziono ciało mężczyzny. Policja ustaliła, że to 47-letni mieszkaniec powiatu płońskiego. Śledczy wyjaśniają okoliczności jego śmierci.

Ciało mężczyzny w parkowym stawie

Ciało mężczyzny w parkowym stawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nieporęcie koło Legionowa doszło do obywatelskiego zatrzymania kierowcy, który spowodował dwa niebezpieczne zdarzenia drogowe. 44-latek był pod wpływem alkoholu.

Pijany kierowca spowodował dwie kolizje w dwóch różnych miastach. Zatrzymali go świadkowie

Pijany kierowca spowodował dwie kolizje w dwóch różnych miastach. Zatrzymali go świadkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 26-letniego mieszkańca Warszawy podejrzanego o nadanie do Stanów Zjednoczonych przesyłki zawierającej środki psychotropowe. W jego mieszkaniu znaleziono marihuanę oraz haszysz.

W paczce był litrowy słoik z żywicą, a w niej środki psychotropowe

W paczce był litrowy słoik z żywicą, a w niej środki psychotropowe

Źródło:
PAP

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W najbliższy weekend, 19-21 kwietnia, drogowcy ułożą ostatnią warstwę asfaltu na jezdni ulicy Gagarina w kierunku Belwederskiej oraz na skrzyżowaniu z Czerniakowską. Kierowcy w obie strony będą jeździli po jednej nitce drogi. Uruchomienie trasy tramwajowej planowane jest na połowę maja.

W weekend zmiany dla kierowców na Gagarina. Ruch tylko jedną nitką

W weekend zmiany dla kierowców na Gagarina. Ruch tylko jedną nitką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Pacjenta prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie śmierci pacjentki szpitala Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Starsza kobieta poczuła się źle po zabiegu kardiologicznym, nikt nie odpowiadał jednak na jej wezwania o pomoc. Zrezygnowana miała zadzwonić pod numer alarmowy 112. Rzecznik sprawdza między innymi sprawność systemu do wzywania pomocy w placówce.

Rzecznik Praw Pacjenta bada sprawę śmierci kobiety, która ze szpitalnego łóżka miała dzwonić po pogotowie

Rzecznik Praw Pacjenta bada sprawę śmierci kobiety, która ze szpitalnego łóżka miała dzwonić po pogotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Gazeta Stołeczna, Super Express

Sąd Okręgowy w Radomiu podwyższył karę z dwóch do czterech lat więzienia dla sprawcy wypadku, w którym zginął 18-latek. Do tragedii doszło, gdy 35-letni Mateusz D. demonstrował możliwości auta potencjalnemu kupcowi.

18-latek szedł po chodniku, zginął pod kołami samochodu. Sąd podwyższył karę dla sprawcy

18-latek szedł po chodniku, zginął pod kołami samochodu. Sąd podwyższył karę dla sprawcy

Źródło:
PAP

W czwartek, 18 kwietnia, rozpocznie się przebudowa ulicy Spartańskiej na Mokotowie. Jezdnia zyska nową nawierzchnię, powstaną miejsca postojowe. Skorzystają też rowerzyści. Prace spowodują utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojadą autobusy.

Rusza przebudowa Spartańskiej. Prace do końca wakacji

Rusza przebudowa Spartańskiej. Prace do końca wakacji

Źródło:
PAP

Jedna ze studzienek kanalizacyjnych na Powstańców Śląskich na Bemowie straciła pokrywę. W niezabezpieczoną dziurę mogły wpaść przejeżdżające auta - interweniowali strażnicy miejscy.

"Głęboka na kilka metrów dziura" na jednej z głównych  ulic Bemowa

"Głęboka na kilka metrów dziura" na jednej z głównych ulic Bemowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nieznany sprawca zniszczył pasiekę na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. "Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin. Trzech z nich już nie ma. Stan pozostałych będziemy dopiero badać" - podało muzeum. Sprawę bada policja.

"Roztrzaskał ule. Wyjął ramki z pszczołami i rozrzucił je po okolicy". Policja ma nagrania z monitoringu

"Roztrzaskał ule. Wyjął ramki z pszczołami i rozrzucił je po okolicy". Policja ma nagrania z monitoringu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę wydobyto leżącą od ponad miesiąca na wawerskich mokradłach cessnę 150. Na prośbę prokuratury w trudnej operacji uczestniczyło wojsko. Najpierw zdemontowano skrzydła oraz ogon samolotu, a następnie przetransportowano jego kadłub na bardziej stabilny grunt.

Zdemontowali skrzydła i ogon, a kadłub przenieśli na łódź

Zdemontowali skrzydła i ogon, a kadłub przenieśli na łódź

Źródło:
tvnwarszawa.pl