Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Rower w autobusie? "To przywilej na wyjątkowe sytuacje"

Warszawa

ZTMJak przewozić rower w komunikacji miejskiej?

- Przewożenie roweru komunikacją miejską to przywilej na wyjątkowe sytuacje - zaznacza Zarząd Transportu Miejskiego i publikuje film, w którym tłumaczy kiedy i w jaki sposób rower można przewozić np. w autobusie, a kiedy "byłoby to nieodpowiedzialnością."

W tramwajach, metrze, autobusach i kolejkach SKM są wydzielone miejsca, w których można ustawić jednoślad. Przewożenie roweru jest bezpłatne.

- Nie oznacza to jednak, że rower można przewozić zawsze, bez względu na okoliczności, to przywilej na wyjątkowe sytuacje - zaznacza Zarząd Transportu Miejskiego.

Gdzie ustawić rower?

Te sytuacje to np. gdy nagle pogorszą się warunki atmosferyczne, rowerzysta źle się poczuje lub popsuje mu się jednoślad. - Nie traktuj więc komunikacji miejskiej jak transportu dla wieloosobowych wycieczek - informuje ZTM.

Autobusy:

1. Miejsce do przewożenia rowerów w autobusach znajduje się na wysokości drugich drzwi wejściowych. W autobusach przegubowych na wysokości trzecich drzwi.

Tramwaje:

2. W tramwajach wysokopodłogowych na końcu wagonu. W tramwajach nowoczesnych naprzeciwko drugich drzwi wejściowych.

Metro:

3. W metrze rower można przewozić w pierwszym wagonie przy pierwszych drzwiach lub w ostatnim wagonie przy ostatnich drzwiach.

SKM:

4. W pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej i innych przewoźników akceptujących bilety ZTM rowery można przewozić w wagonach oznaczonym miejscem dla rowerów. Przedział taki znajduje się najczęściej na początku lub na końcu pociągu.

Zasady przewożenia jednośladów komunikacją miejską:

Nie należy wsiadać do komunikacji wtedy, gdy jest tam tłok. W takich warunkach bardzo łatwo kogoś pobrudzić, potrącić kierownicą, a w przypadku gwałtownego hamowania również i zranić.

- W czasie godzin szczytu rower utrudnia pasażerom wsiadanie, wysiadanie czy dojście np. do kasownika.

- Staraj się wybierać mniej oblegane linie i godziny, w których tłok w komunikacji zbiorowej jest mniejszy

- Gdy już wsiądziesz do pojazdu ustaw rower tak by zajmował jak najmniej miejsca i nikomu nie przeszkadzał. Zwróć uwagę by jednoślad nie pobrudził wnętrza pojazdu i innych pasażerów.

lata//ec