Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

"Rower często trzeba nieść na plecach"

Warszawa

TVN24Problemy z infrastrukturą rowerową

Wprawdzie nowoczesny system roweru miejskiego wystartował, ale miłośnicy jednośladów skarżą się, że brakuje infrastruktury i pytają, po czym mają jeździć.

- W momencie, gdy zaczynały się prace nad systemem zwracaliśmy uwagę, że można mieć rakiety, ale nie da się nimi polecieć, jeżeli nie ma infrastruktury do odpalenia – komentuje uruchomienie systemu rower miejski Rafał Muszczynko z Warszawskiej Masy Krytycznej.

"Duży problem"

Jak podkreśla, największy problem jest w centrum miasta. - Można mieć rower miejski, ale w centrum jest duży problem, żeby nim jeździć. Warszawa budowała do tej pory drogi rowerowe wszędzie, ale nie w centrum. Oprócz tego, że tej infrastruktury brakuje, w centrum straszą też niedorzeczne zakazy, jak zakaz wjazdu na Starówkę czy buspasy – przekonuje Muszczynko.

Nie da się ukryć, że w stolicy ścieżek jest coraz więcej. Cykliści zwracają jednak uwagę, że często trasy dla rowerów kończą się nagle w polu, albo na pomniku Ryszarda Siwca przy Stadionie Narodowym.

- Ścieżki niby są, ale nie tworzą zbitej siatki. Często trzeba rower nieść na plecach - skarżą się rowerzyści.

- Należałoby zaapelować do rowerzystów i kierowców, żeby na drodze ze sobą współpracowali, a nie rywalizowali - odpowiada im Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Warto jeździć

Mimo tych kłopotów Muszczynko przekonuje, że jeździć warto i apeluje do rowerzystów o kulturę.

- Ja bym nie jeździł po chodniku. Zachowujmy się kulturalnie, jeździjmy w sposób przewidywalny i tak, żeby nasz sposób jazdy był możliwy do odczytania dla kierowcy – proponuje.

Dobrze też ocenia sam system Veturilo. - Nie miałem problemów z zalogowaniem. Tylko, gdy podjechałem do stacji, by rower zwrócić, okazało się, że jest nieczynna, ale na szczęście udało się to rozwiązać - mówi.

ZOBACZ TEŻ TEST STOŁECZNYCH ŚCIEŻEK ROWEROWYCH:

Z Mokotowa do Śródmieścia fot
| Fakty o Świecie TVN24 BiS
Z Pragi do Śródmieścia fot
| Polska Agencja Prasowa

ran/par