Roszczenia wyrzucą "Krytykę" z Nowego Światu

Warszawa

fot. TVN Warszawa

"Krytyka Polityczna" będzie musiała pożegnać się z lokalem przy Nowym Świecie 63. Ale to nie efekt dochodzenia w sprawie zamieszek 11 listopada. Ratusz przygotowuje zwrot kamienicy, w której organizacja działa - informuje "Gazeta Stołeczna".

- Przedłużenia umowy najmu, która kończy się w sierpniu, nie będzie - mówi dziennikowi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. - Do nieruchomości są roszczenia spadkobierców właścicieli. Słuszne i udokumentowane, czego konsekwencją będzie zwrot majątku - dodaje.

Ponad 400 imprez

Ratusz jednak nie potrafi podać terminu zwrotu nieruchomości. Urzędnicy przekonują, że "Krytyka" będzie mogła negocjować z nowym właścicielem, lub starać się o najem innego lokalu na preferencyjnych warunkach.

Przedstawiciele KP, a dokładnie stowarzyszenia im Stanisława Brzozowskiego, które lokal wynajmuje nic o zakończeniu umowy nie wiedzą. - Dla tak znaczącej instytucji, jaką w Warszawie stało się Centrum Kultury "Nowy Wspaniały Świat", to bardzo ważna decyzja – przekonuje Dorota Gałażewska ze stowarzyszenia. - W 2011 r. zorganizowaliśmy ponad 400 otwartych imprez kulturalnych - dodaje.

Badają sprawę zamieszek

I przypomina, że "Krytyka Polityczna" dostała też słowa wsparcia, po tym, jak usunięcia organizacji z Nowego Światu domagał się stołeczny PiS po wydarzenia z 11 listopada. KP była jednym ze współorganizatorów Kolorowej Niepodległej - manifestacji, która chciała zablować organizowany tego dnia w Warszawie Marsz Niepodległości. Kilka godzin przed jego rozpoczęciem około 100 niemieckich lewaków najpierw starło się z grupą polskich narodowców. Kiedy zaczęła rozdzielać ich policja, Niemcy zaatakowali funkcjonariuszy.

Potem, uciekając przed policjantami, zabarykadowali się w kawiarni "Nowy Wspaniały Świat" - lokalu Krytyki Politycznej. Po wezwaniu posiłków, policja wyprowadziła lewackich bojówkarzy z lokalu, zostali zatrzymani. W "Nowym Wspaniałym Świecie" znaleziono wtedy m.in. kastety, pałki i pojemniki z gazem.

Sprawę badają teraz władze Śródmieścia.

12 zł za mkw.

Środowisko "Krytyki Politycznej" działa w lokalu przy ul. Nowy Świat 63 od trzech lat. Ze względu na roszczenia do nieruchomości, umowa została podpisana właśnie na 36 miesięcy. Wcześniej przez kilka lat dawna restauracja Nowy Świat stała pusta. Nie było chętnych na jej prowadzenie, więc władze Śródmieścia zdecydowały się wynająć lokal po preferencyjnych stawkach (12 zł za mkw.) organizacji, która wygra konkurs.

ran/roody