Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Roszczenia wstrzymują rozbudowę pawilonów

Warszawa

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Wygląda na to, że planowana modernizacja pawilonów na tyłach Nowego Światu pozostaje w sferze marzeń. Projektantów i zarząd popularnych knajpek, którzy chcą stworzyć "Chmury Kultury" na ziemię sprowadza ratusz.

Plan jest taki: na dole knajpki w odświeżonym wydaniu, na dobudowanym piętrze miejsce dla artystów, a na samej górze m.in. scena koncertowa i mała restauracja. Taki jest w skrócie pomysł na "Chmury Kultury", czyli pawilony w nowy wydaniu. Czy uda się to zrealizować?

1 czy 3

Żeby zarząd pawilonów mógł przygotować się do przebudowy musiałby dostać z miasta zielone światło na przedłużenie o kilkadziesiąt lat użytkowania wieczystego dla terenów, na których knajpki się znajdują. Przedsiębiorcy sądzą, że od pełni szczęścia dzieli ich rozwiązanie sprawy teoretycznych roszczeń do jednej z czterech nieruchomości, na których stoją pawilony (oznaczonej adresem Nowy Świat 26). Inaczej widzi to ratusz, do którego decyzja należy.

Urzędnicy z Biura Gospodarki Nieruchomościami twierdzą, że możliwość przedłużenia użytkowania wieczystego zarządowi pawilonów blokują jeszcze inne roszczenia - do nieruchomości pod adresem Nowy Świat 24 i 28.

Bez "odblokowania"

– W przypadku obu części nieruchomości hipotecznych (NŚ 24 i NŚ 28) wchodzących w skład działki 56 toczą się przed Prezydent Warszawy postępowania administracyjne wywołane skutecznymi terminowymi wnioskami. Postępowania zmierzają do pozytywnego dla spadkobierców dawnych właścicieli rozpoznania tych wniosków, tj. ustanowienie na ich rzecz prawa użytkowania wieczystego - mówi Dagmara Strzelczyk z biura prasowego urzędu miasta. - Wniosek z tego, że możliwość przedłużenia użytkowania wieczystego na rzecz "Pawilonów" nie zostanie "odblokowana". Chyba, że spadkobiercy dawnych właścicieli zmodyfikują wnioski lub zmieni się stan prawny - precyzuje.

A na to pozostał niecały rok - użytkowanie wieczyste kończy się obecnemu zarządowi pawilonów w listopadzie 2012 r. Co zatem mają zamiar zrobić? Zarząd pawilonów nadal zbiera głosy poparcia dla projektu modernizacji wśród mieszkańców i samorządowców. Ale nie wyklucza też innego rozwiązania, jeżeli nie zostanie im przedłużone użytkowanie wieczyste. - Wtedy pójdziemy do sądu, który rozstrzygnie sprawę roszczeń - mówi Robert Kowalski, członek zarządu pawilonów.

Do sprawy będziemy wracać na tvnwarszawa.pl

ran