Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Roszczenia do Rotundy nie powstrzymają rewitalizacji

Najnowsze


Za tydzień poznamy wyniki międzynarodowego konkursu na projekt rewitalizacji Rotundy. Ikona Warszawy jest w fatalnym stanie, a architekci zmagają się z dylematem: jak przenieść ją w XXI wiek nie dewastując symbolu wieku XX. Tymczasem bank PKO zmaga się z roszczeniami do działki.

Wizualizacje, które prezentujemy powyżej, to jeden z konkursowych projektów. Architekci pracowni Pruthiphon Buakaew z Tajlandii pokazali go na swojej stronie internetowej, bo wiedzą już, że do finałowej dziesiątki nie weszli.

Tak samo, ale od nowa

Konkurs - zorganizowany przez PKO BP po tym, jak propozycja rozbiórki pawilonu spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem mieszkańców miasta - cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Zgłosiło się aż 214 pracowni z całego świata i to pomimo, że zadanie nie pozwala na eksperymenty. Regulamin mówi bowiem o odbudowie pawilonu według oryginalnego projektu, choć z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów. Wiadomo, że zachowany ma być charakterystyczny "generalski" wężyk na dachu i oczywiście okrągły kształt budynku.

Nowe mają być funkcje. Flagowy oddział banku zajmie tylko około 1/4 powierzchni, a resztę mają zająć funkcje publiczne - np. kawiarnia lub punkt informacyjny. - Konkurs jest trudny, ale prace, które przeszyły do ostatniego etapu mają dobry poziom - zapewnia Grzegorz Piątek, krytyk architektury zasiadający w jury.

Wygrać nie mogła jednak praca, która odbiegała od wytycznych tak daleko, jak projekt z Tajlandii. Architekci zaproponowali tu, by w miejscu Rotundy pozostało tylko "wspomnienie" w postaci 45 oryginalnych i 4 nowych słupów, upamiętniających 49 ofiar wybuchu gazu z 1979 roku. Zapisane w konkursie funkcje miałyby się znaleźć pod ziemią.

Cztery grupy spadkobierców

Tymczasem w zeszłym tygodniu Warszawę obiegła informacja, że cały konkurs może wziąć w łeb, bo Rotundę - a raczej grunt pod nią - trzeba będzie oddać spadkobiercom byłych właścicieli.

Jak się okazuje, grunt, na którym stoi Rotunda, miał przed wojną czterech właścicieli. Jak tłumaczyła w rozmowie z PAP Edyta Turkiewicz z PKO BP, spadkobiercy jednego z nich dotychczas się nie ujawnili, drugiego - otrzymali odmowną decyzję prezydenta Warszawy ws. przyznania im wieczystego użytkowania gruntu, której nie zaskarżyli. Spadkobiercom trzeciego właściciela sąd nie przyznał racji - bank wygrał sprawę w 2006 r.

W sprawie czwartego spadkobiercy, w zeszłym tygodniu wyrok wydał Naczelny Sąd Administracyjny. Przyznał im prawo do dochodzenia swoich roszczeń - ich wniosek będzie musiał rozpatrzyć ratusz.

- Samo uznanie roszczenia to jeszcze nie zwrot - tłumaczył z kolei w "Gazecie Stołecznej" Marcin Bajko, dyrektor biura nieruchomości. - Jeśli spadkobiercy wystąpią do nas o zwrot, odmówimy. Działkę ma w użytkowaniu wieczystym PKO BP. Żeby odzyskać nieruchomość, spadkobiercy muszą najpierw pozbawić bank tego prawa. To może potrwać wiele lat - przekonywał.

"Nie zmieniamy planów"

Bank w swojej interpretacji wyroku idzie nawet dalej i utrzymuje, że wyrok w ogóle nie stwarza zagrożenia, że grunt pod Rotundą trzeba będzie oddać. - Sąd potwierdził prawo byłych właścicieli do dochodzenia od Skarbu Państwa roszczeń z tytułu wywłaszczenia ich nieruchomości. Bank nie jest stroną dalszego postępowania w tej sprawie. Postępowanie to nie ma także wpływu na ogłoszone przez PKO plany rewitalizacji budynku Rotundy ani przebieg postępowania konkursu architektonicznego - zapewnia Turkiewicz.

- Byłoby fatalnie, gdyby konkurs został odwołany. Rotunda jest jednym z ciekawszych konkursów w tym roku - podkreśla Wansuk Chaengmisuk z pracowni Pruthiphon Buakaew.

Mówi Jarosław Orlikowski, dyrektor pionu wsparcia biznesu w PKO BPMarcin Gula / tvnwarszawa.pl
Mówi Konrad Kucza-Kuczyński, przewodniczący jury konkursowegoMarcin Gula / tvnwarszawa.pl

roody//ec

Źródło zdjęcia głównego: Pruthiphon Buakaew