Rondo dla Reagana na węźle Łopuszańska

Warszawa

ZMIDRondo czeka na nazwę

Imię byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych ma nosić rondo na węźle Łopuszańska. "Tak" dla Reagana powiedzieli eksperci skupieni w zespole nazewnictwa, a także radni dzielnicy Włochy - to na jej terenie znajduje się rzeczone rondo.

Z inicjatywą upamiętnia prezydenta Ronalda Reagana w miejscu, zbudowanego niedawno węzła komunikacyjnego wystąpili radni Prawa i Sprawiedliwości z dzielnicy Włochy. Sprzeciwu formalnego wobec uhonorowania polityka u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Łopuszańskiej nie ma. Pomysł pozytywnie zaopiniowali eksperci z Zespołu Nazewnictwa Miejskiego, a także stołeczni radni skupieni w komisji nazewnictwa.

Żeby nazwa mogła oficjalnie funkcjonować, potrzebna jest jeszcze jedna decyzja. Na propozycję musi przystać większość radnych Rady Warszawy, którzy wypowiedzą się na ten temat w czwartek na sesji.

Nadanie nazwy będzie wiązało się z instalacją nowych tablic z imieniem patrona. Jej koszt to 3,1 tys. zł.

Antykomunista odznaczony Orderem Orła Białego

"Amerykański polityk, aktor; 1937–64 praca w filmie; od 1962 działacz Partii Republikańskiej, 1967–75 gubernator Kalifornii; 1981–89 prezydent Stanów Zjednoczonych; w polityce gospodarczej doprowadził (poprzez obniżenie podatków, ograniczenie wydatków socjalnych, wzrost wydatków wojskowych) do wzrostu ekonomicznego i spadku bezrobocia" – przypominają w krótkiej notce biograficznej, za Encyklopedią Powszechna PWN, wnioskodawcy.

Był też antykomunistą. W 2007 roku prezydent Polski Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Ronalda Reagana Orderem Orła Białego za zasługi w obaleniu komunizmu w naszej części Europy oraz za szczególny sposób, w jaki traktował Polskę.

Stoi już pomnik Reagana

W stolicy jest też pomnik Reagana. Monument stoi w Alejach Ujazdowskich. Okazją do uhonorowania byłego prezydenta USA była setna rocznica jego urodzin.

Odsłonięcie pomnika Reagana - fot. TVN24

ran//ec