Romaszewski kandydatem PiS na honorowego obywatela

Warszawa

archiwum TVN24PiS chce uhonorować Zbigniewa Romaszewskiego

Były senator Zbigniew Romaszewski będzie w tym roku kandydatem PiS na honorowego obywatela Warszawy - poinformował PAP przewodniczący klubu tej partii w Radzie Warszawy Maciej Wąsik. Kluby PO i SLD nie zdecydowały jeszcze, kto będzie ich kandydatami.

Rada miasta w sprawie nadania honorowych obywatelstw stolicy prawdopodobnie będzie głosować na sesji 23 maja.

W obronie Michnika

W uzasadnieniu projektu uchwały w sprawie nadania honorowego obywatelstwa Romaszewskiemu podkreślono, że jest on jednym z najwybitniejszych przedstawicieli opozycji demokratycznej oraz że jego pierwszą znaczącą działalnością polityczną była akcja zbierania podpisów wśród pracowników PAN pod petycją w obronie więzionego Adama Michnika.

"Po wydarzeniach z marca 1968 r. Zbigniew Romaszewski wraz z żona Zofią organizowali spotkania i dyskusje polityczne. W czerwcu 1976 r. po protestach robotniczych w Ursusie i Radomiu współorganizował Komitet Obrony Robotników. Aktywnie włączył się w tworzenie Komitetu Helsińskiego. Pod jego kierownictwem opracowano tzw. Raport Madrycki, przedstawiający stan przestrzegania praw człowieka w Polsce" - czytamy w dalszej części uzasadnienia.

Poszukiwany przez SB

W stanie wojennym Romaszewski był poszukiwany przez SB. Współorganizował podziemne Radio "Solidarność". W sierpniu 1982 r. został aresztowany; był sądzony w procesie twórców radia. Został skazany w lutym 1983 r.; wyszedł na mocy amnestii w sierpniu 1984 r.; uniewinniono go w 1991 r.

W styczniu br. Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał b. senatorowi 240 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania, co uzasadnił znacznym stopniem krzywdy, wyrządzonej w wyniku wyroku 4,5 lat więzienia, wydanego przez sąd wojskowy w 1983 r. za zorganizowanie Radia "Solidarność". Zapowiedziano apelacje w tej sprawie.

Wieloletni senator

W 1989 r. Romaszewski został wybrany do Senatu z listy Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Był też wybierany do Senatu w kolejnych wyborach: w 1991, 1993, 1997, 2001, 2005, 2007. W 2011 r. w wyborach do izby (w okręgu obejmującym pięć prawobrzeżnych dzielnic stolicy - Pragę Południe, Pragę Północ, Rembertów, Targówek i Wesołą) pokonał go popierany przez PO i SLD ówczesny poseł SdPl Marek Borowski.

W 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Romaszewskiego Orderem Orła Białego.

Pierwszy był Piłsudski

Tradycja nadawania godności Honorowego Obywatela sięga w Warszawie 1918 r. Jako pierwszy uhonorowany tym tytułem został Józef Piłsudski. Rada miasta nadawała go w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 r. Przyznanie tytułu jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Dotychczas otrzymało go 58 osób.

PAP/lata