Rolnicy przedłużają protest. "Chcemy spotkania z panią premier"

Najnowsze

TVN24Rolnicy przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów

NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych podjął decyzję o wydłużeniu protestu przed kancelarią premiera o kolejne 10 dni. – Nasze postulaty pozostają bez zmian. Żądamy spotkania z panią premier – mówi Jerzy Chrościkowski, przewodniczący związku.

Urząd miasta wydał zgodę "Solidarności" na rolniczy protest do 27 lutego włącznie.

– W związku z tym, że nasze postulaty nadal nie zostały spełnione, rada krajowa związku podjęła decyzję o przedłużeniu protestu o kolejne 10 dni – powiedział tvnwarszawa.pl Jerzy Chrościkowski, przewodniczący związku.

Będzie protest ogólnokrajowy?

Rolnicy chcą złożyć do stołecznego magistratu odpowiednie dokumenty potrzebne do uzyskania zgody na dalszą manifestację.

– Forma protestu nie ulega zmianie. Domagamy się spotkania z panią premier. Podjęliśmy też uchwałę o przygotowaniu do protestu ogólnokrajowego – dodał Chrościkowski.

Jak zaznaczył, o formie akcji protestacyjnej media zostaną powiadomione w stosownym czasie. - Może jednak do niej nie dojść, to zależy od rządu - podkreślił.

Według Chróścikowskiego, minister rolnictwa Marek Sawicki zaprasza do rozmów, ale pod warunkiem likwidacji namiotu rozbitego przy Al. Ujazdowskich. - Nie zlikwidujemy go do czasu, gdy pani premier nie spotka się z rolnikami i podpisze uzgodnienia - powiedział minister i dodał, że najważniejszą sprawą jest uregulowanie obrotu ziemią, tak by nie trafiała w ręce cudzoziemców.

OPZZ też chce zostać dłużej

Poza Solidarnością przed budynkiem KPRM protestują także rolnicy z OPZZ. Ich pozwolenie na protest kończy się we wtorek. – Najpewniej zgłosimy się do ratusza o przedłużenie protestu o 10 dni, podobnie jak Solidarność – powiedział nam Sławomir Izdebski, szef rolniczego OPZZ.

Spotkanie sztabu protestacyjnego odbędzie się w poniedziałek wieczorem.

Będą dopłaty do przechowywania mięsa

W poniedziałek Marek Sawicki poinformował, że Komisja Europejska rozesłała projekt rozporządzenia, zakładającego dopłatę do prywatnego przechowalnictwa mięsa wieprzowego.

- Propozycja KE zakładająca dopłaty od 210 do 305 euro za sto kilogramów przechowywanego mięsa wieprzowego jest jedną z odpowiedzi na postulaty rolników domagających się m.in. interwencji na rynku wieprzowiny - powiedział Sawicki.

Więcej w serwisie TVN24 Biznes i Świat

Miasteczka nie ma

W czwartek rolnicy przez pięć godzin protestujący rolnicy blokowali w czwartek ruch w Al. Ujazdowskich. W manifestacji przed siedzibą premiera brało udział około 5 tys. osób.

Niewielka część z nich zdecydowała się zostać przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów na noc. Zapowiadali budowę miasteczka namiotowego, ostatecznie ustawili tylko jeden namiot, potem pojawiły się jeszcze dwa.

Protest rolników nie powoduje żadnych utrudnień w ruchu w okolicy kancelarii.

jb/PAP/b

Zdjęcie na stronie głównej: Maciej Obara / PAP