Rok szkolny się zaczął, a gimnazjum puste. Przez reprywatyzację

Warszawa

Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.plGimnazjum przy Twardej stoi puste

Przez skutki reprywatyzacji uczniowie musieli opuścić gimnazjum przy Twardej, a rok szkolny rozpoczęli przy ulicy Żywnego. Poprzednia siedziba świeci pustkami, ale budynek jak stał, tak stoi. Ratusz przekonuje, że uczniów trzeba było już przenieść.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego uczniowie z gimnazjum 42 przy ulicy Twardej przenieśli się do wyremontowanego budynku przy ul. Żywnego 25.

Decyzja wydana, ale...

Przeciwko takim manewrom od kilku lat protestowali rodzice i uczniowie. Apelowali też do władz miasta, by wstrzymali wyprowadzkę na Mokotów. Decyzje jednak nie została odwołana. Przy ulicy Żywnego pojawili się uczniowie, a przy Twardej pustka. Dawna siedziba gimnazjum nadal jednak stoi i wygląda tak, jakby w każdej chwili była gotowa na przyjęcie gimnazjalistów. Dlaczego tak się nie dzieje?

Jak już pisaliśmy, o znaczny fragment działki przy Twardej zabiega Maciej Marcinkowski, biznesmen zajmujący się skupem roszczeń. Decyzja zwrotowa została wydana, ale ratusz wstrzymał podpisanie aktu notarialnego przekazującego działkę.

Wszystko dlatego, że w sprawie nastąpił nieoczekiwany zwrot. Urzędnicy ratusza odnaleźli w Brazylii jednego z zaginionych spadkobierców przedwojennych właścicieli części nieruchomości przy Twardej, którym kilka lat temu wypłacono już odszkodowanie. Władze miasta wystąpiły do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o wstrzymanie decyzji zwrotowej.

I mimo że los działki przy Twardej jest niepewny, to władze Warszawy przekonują, że teren, na którym znajduje się budynek obejmuje kilka przedwojennych hipotek. – Mamy decyzje zwrotowe na inne kawałki tego gruntu, też pod terenem gimnazjum. Dlatego zapadła decyzja o przeniesieniu uczniów do wyremontowanego budynku przy ulicy Żywnego – tłumaczy Jarosław Jóźwiak.

Pomoże "mała" ustawa?

Jednak według "małej" ustawy reprywatyzacyjnej, którą niedawno podpisała prezydent Andrzej Duda, miasto może odmówić oddania niektórych nieruchomości w naturze, np. właśnie szkoły.

- "Mała" ustawa wejdzie w życie 17 września, więc to prawo jeszcze nie obowiązuje – tłumaczy Jóźwiak.

A dlaczego w tym miejscu nie toczą się żadne prace, skoro są już decyzje zwrotowe dla części terenu? - Ze względu na specyfikę działki współudział ma tutaj miasto, skarb państwa i inne osoby. Decyzja, co z dalej z tym terenem, może zapaść po wspólnych rozmowach. Pojedyncze działki są za małe, żeby coś z nimi zrobić – wyjaśnia Jóźwiak.

I dodaje, że jeżeli decyzja zwrotowa dla działki w sprawie, której toczy się postępowanie, zostałaby uchylona, to będzie można zastosować nowe prawo, które daje "mała" ustawa. Wtedy miasto byłoby większościowym udziałowcem.

Ratusz nie wyklucza, że wówczas w przyszłości mogłaby działać tu szkoła.

ran/mś