Rok jazdy za 99 zł. W nowym roku nowy bilet dla dzieci

Warszawa

ShutterstockNowy bilet dla dzieci z rodzin z trójką dzieci

Od 1 stycznia 2014 r. dzieci z rodzin z trójką potomstwa będą miały prawo do rocznych biletów komunikacji miejskiej w cenie 99 zł. Warunek: rodzina musi mieszkać w Warszawie i rozliczać się w stolicy z podatków. Roczny bilet otrzymają dzieci do 20. roku życia.

Do tej pory rodziny z trójką dzieci nie korzystały z ulg na przejazdy komunikacją miejską.

Jak kupić nowy bilet?

Bilety roczne dla dzieci można kupić jedynie w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM.

Wcześniej należy wypełnić wniosek dostępny m.in. na stronie internetowej ZTM.

Jak działa nowy bilet?

Bilety są kodowane na spersonalizowanej karcie miejskiej.

Osoba uprawniona do zniżki otrzymuje hologram, tak zwaną Kartę Młodego Warszawiaka.Bilet jest ważny do godz. 23.59 trzysta sześćdziesiątego piątego dnia terminu ważności biletu (trzysta sześćdziesiątego szóstego dnia o ile obejmuje dzień 29 lutego).

Bilet od 1 stycznia uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów – na obszarze obu stref biletowych.

Warunki, jakie trzeba spełnić

Dziecko, które będzie korzystało z tego biletu, musi mieć mniej niż 20 lat i mieszkać w Warszawie.

Jeśli jedno z dzieci straci swoje uprawnienia, bo np. skończy 20 lat, albo wyprowadzi się z Warszawy, pozostałe dzieci nadal będą mogły korzystać z biletu po niższej cenie.Kolejny warunek określa, że rodzice dziecka lub opiekunowie prawni (a także rodzic lub opiekun samotnie je wychowujący) także muszą mieszkać w stolicy i rozliczać się z podatków w warszawskim urzędzie skarbowym.

Dla większych rodzin przejazdy za darmo

Od nowego roku nie zmieniają się uprawnienia dla rodzin z czwórką dzieci i więcej - tak jak obecnie, będą podróżować za darmo.

Taniej dla płacących podatki

Od 1 stycznia 2014 r. osoby mieszkające w Warszawie i rozliczające się z podatków w warszawskim urzędzie skarbowym mogą kupować bilety długookresowe po niższej cenie - w tym celu muszą wyrobić Kartę Warszawiaka.

Z kolei Karta Młodego Warszawiaka przysługuje dzieciom mieszkańców Warszawy rozliczających podatek w stolicy (przysługuje osobom do 20. roku życia lub studentom do 26. roku życia). Oferta zniżek w ramach Karty Warszawiaka i Karty Młodego Warszawiaka ma być rozszerzana o korzystanie z miejskich pływalni, teatrów oraz z podmiotów komercyjnych.

Karta Warszawiaka na ostatnią chwilę - sprawdź, jak wyrobić.

Mówi Grzegorz Dziemieszczyk, dyrektor ZTM ds. handlu
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

PAP/mz