Rok Janusza Korczaka na Pałacu Prezydenckim

Warszawa

fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot

W czwartek na fasadzie Pałacu Prezydenckiego rozbłysła okolicznościowa iluminacja związana z obchodami Roku Janusza Korczaka.

W 2012 roku upływa 70 lat od tragicznej śmierci Janusza Korczaka w nazistowskim obozie zagłady w Treblince. Mija jednocześnie 100 lat od założenia Domu Sierot w Warszawie przy ulicy Krochmalnej (teraz jest to ulica Jaktorowska), unikalnej placówki wychowawczej dla dzieci żydowskich, w której Janusz Korczak budował i rozwijał idee pedagogiczne wykraczające poza standardy opieki wychowawczej tamtych lat.

W środę Pierwsza Dama wzięła udział w konferencji inaugurującej obchody Roku Janusza Korczaka. Anna Komorowska jest przewodniczącą Komitetu Honorowego Roku Janusza Korczaka.

Konferencje, wydawnictwa i znaczek

Marek Michalak, rzecznik praw dziecka zapowiedział, że zamierza zorganizować 16 konferencji w 16 województwach, w których udział wezmą - oprócz ekspertów i naukowców - dzieci i młodzież. Michalak zamierza także wydać dzieła Korczaka: "Jak kochać dziecko" i "Prawo dziecka do szacunku", których obecnie nie ma na rynku. Chciałby, żeby trafiły do jak najszerszego grona odbiorców, przede wszystkim do bibliotek.

MEN zadeklarowało, że Sejm Dzieci i Młodzieży - organizowany co roku w Dniu Dziecka - poświęcony będzie Korczakowi, Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało wydanie znaczka pocztowego z wizerunkiem Korczaka, Ministerstwo Zdrowia chce promować prawa dziecka jako pacjenta.

Korczak w szkołach

W obchody włączą się także świat nauki i organizacje pozarządowe.

Fundacja Kidprotect.pl zaplanowała projekt Przystanek Korczak. - Zależy nam, żeby pokazać młodym ludziom, że Korczak to nie jest jakiś stary dziadek sprzed wojny, tylko facet, który jest im postacią bliską - powiedział prezes Fundacji Kidprotect.pl Jakub Śpiewak.

Fundacja chce namawiać młodych ludzi, żeby swoim językiem mówili o Korczaku, pisali o Korczaku, przygotowywali spektakle, nagrywali swoje wersje piosenek inspirowanych tekstami Korczaka. W popularyzację Korczaka chce zaangażować też szkoły, np. zachęcać je do organizowania wycieczek trasą korczakowska, do których przygotuje przewodniki.

Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronie www.przystanekkorczak.pl, która działa już od kilku miesięcy.

Zwieńczeniem Roku Korczaka ma być Kongres Korczakowski organizowany przez RPD.

par/roody