Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

"Rogatki trzeźwości" przy wjeździe do Warszawy

Warszawa

TVN24"Trzeźwy poranek" w Łomiankach

W Łomiankach policja rozpoczęła akcję "Trzeźwy poranek". Wybrani losowo kierowcy wjeżdżający do Warszawy, poddawani są kontroli. Policjanci alarmują, że tylko w te wakacje, na polskich drogach zginęło przez alkohol już 535 osób.

Kontrola prowadzona jest w ramach akcji "Prędkość" przeprowadzanej w całej Unii Europejskiej. Kumulacja działań na polskich drogach nastąpi w niedzielę 26 sierpnia, kiedy do pracy ruszy 4,5 tys. policjantów.

Kontrolują wjeżdżających

By się do tego przygotować, już w piątek policjanci pojawili się w Łomiankach i rozstawili tzw. "rogatki trzeźwości" i sprawdzają czy kierowcy nie jadą na "podwójnym gazie".

- Kilkunastu policjantów wyposażonych w urządzenie do pomiaru stanu trzeźwości zatrzymuje bezpiecznie samochody. Ruchu nie tamujemy. Odbywa się bardzo płynnie. Samochody zjeżdżają na pobocze i tam dokonujemy weryfikacji – mówi inspektor Marek Konkolewski z biura ruchu drogowego komendy głównej policji.

Tysiące pijaków na drogach

Takie działania są koniecznością. Od 1 stycznia 2012 roku do 23 sierpnia polska policja drogowa zatrzymała 105 tysięcy pijanych kierowców. W czasie wakacji doszło do około 5 tysięcy wypadków drogowych. 535 osób zginęło na miejscu. Jest to jednak o 184 osoby mniej niż w zeszłym roku.

- Nie ma żadnej bezpiecznej dawki alkoholu, która byłaby akceptowalna ze punktu widzenia bezpieczeństwa. Czasami człowiek może czuć się pozornie dobrze. Bierze prysznic, pije kawę, wsiada do samochodu i nagle podczas rutynowej kontroli okazuje się, że jest pijany i wtedy są duże, duże problemy – ostrzega Konkolewski.

band/b